Darien (Hinsdale South) Boys Track & Field Sectional Results
Posted Saturday, May 20, 2006 at 9:15 am
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail sjohnson@ihsa.org.
Managers were asked to list only those competitors who advance to the state final.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Team Scores
Pl School Head Coach Score
1 LaGrange (Lyons) Michael Danner 129
2 Hinsdale (Central) Patrice Wilson 86
3 Downers Grove (North) Marwin Kline 74
4 Darien (Hinsdale South) Dean Norman 38
5 Burbank (St. Laurence) Terry Murphy 37
6 Chicago (Leo) Edward Adams 35
7 Downers Grove (South) Mark Wiggins 33
8 Oak Lawn (Community) 30
Long Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Earnest Green Jr. Chicago (St. Rita) 22'4.5"
2 Desmond Johnson Jr. Chicago (Simeon) 22'2"
Pole Vault
Pl Competitor Yr School Mark
1 John Kotansky Jr. Hinsdale (Central) 13'6"
2 Matt Schultz Jr. Burbank (St. Laurence) 12'6"
High Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Scott Pauga Sr. Hinsdale (Central) 6'5"
2 Marcus Copeland Sr. Burbank (St. Laurence) 6'1"
Shot Put
Pl Competitor Yr School Mark
1 Dan Shelhammer Jr. Downers Grove (North) 52'3"
2 Jack Brady Sr. Downers Grove (North) 51'10.5"
Triple Jump
Pl Competitor Yr School Mark Run-Up
1 Sean Clute Sr. LaGrange (Lyons) 43'4" 101'
2 Earnest Green Jr. Chicago (St. Rita) 43'1" 123'
Discus Throw
Pl Competitor Yr School Mark
1 Jack Brady Sr. Downers Grove (North) 161'11"
2 Mike Smith Sr. Chicago (Leo) 161'11"
4x800-Meter Relay
Pl School Time
1 Downers Grove (North) 8:00.0
2 LaGrange (Lyons) 8:09.1
4x100-Meter Relay
Pl School Time
1 Hinsdale (Central) 42.5
2 LaGrange (Lyons) 42.6
3 Chicago (Leo) 42.9
3200-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Jacob Nachel Sr. LaGrange (Lyons) 9:21.9
2 Ben Bouwman Sr. Downers Grove (South) 9:39.5
110-Meter High Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 Russell Harris Sr. LaGrange (Lyons) 14.3
2 Tony Morrison Jr. Chicago (Brother Rice) 14.4
3 Mario Moreno Sr. LaGrange (Lyons) 14.5
100-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Steve Morris Jr. Hinsdale (Central) 10.6
2 Squatty Burns So. Chicago (Leo) 10.7
800-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Mike Gilmartin Sr. Downers Grove (North) 1:58.2
2 Phil Stout Sr. Hinsdale (Central) 1:59.0
4x200-Meter Relay
Pl School Time
1 Hinsdale (Central) 1:29.1
2 LaGrange (Lyons) 1:29.2
400-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Dave Toomey Jr. Jr. Downers Grove (South) 49.8
2 Nick Ginger Sr. Darien (HInsdale South) 50.4
300-Meter Intermediate Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 Kevin Thompson Jr. Oak Lawn (Community) 39.7
2 James Knaperek Sr. Chicago (St. Laurence) 39.8
2 Mario Moreno Sr. LaGrange (Lyons) 39.8
1600-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Jacob Nachel Sr. LaGrange (Lyons) 4:22.0
2 Dan Buys Sr. Oak Lawn (Community) 4:24.3
3 Luke Ryan Jr. Downers Grove (North) 4:24.4
200-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Sharief ElGabri Sr. LaGrange (Lyons) 22.2
2 Armando Hermosillo So. Summit (Argo) 22.2
4x400-Meter Relay
Pl School Time
1 Darien (Hinsdale South) 3:25.7
2 Hinsdale (Central) 3:25.7
|