Sherrard Boys Track & Field Sectional Results
Posted Sunday, May 21, 2006 at 10:04 am
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail sjohnson@ihsa.org.
Managers were asked to list only those competitors who advance to the state final.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Team Scores
Pl School Head Coach Score
1 Monmouth-Roseville Charles McKenna 119
2 Aledo Cully Welter 81.5
3 Knoxville Tom Hillier 52
4 SHERRARD HIGH SCHOOL Brady Stromquist 46
5 Galva Bob Flink 46
Long Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Darin Blaser Aledo High School 22-03.5
2 Kyle Thompson Aledo High School 21-01.00
Pole Vault
Pl Competitor Yr School Mark
1 CJ Brzys SHERRARD HIGH SCHOOL 12-03.00
2 Matt Welch Kewanee High School 11-09.00
High Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Nick Byom Knoxville High School 6-05.00
2 Ryan Lipes Monmouth-Roseville 6-01.00
Shot Put
Pl Competitor Yr School Mark
1 Shawn Betar Monmouth-Roseville 48-06.25
2 Dale Anderson Galva 46-10.00
Triple Jump
Pl Competitor Yr School Mark Run-Up
1 David Bysinger Aledo 41-06.00
2 Chad Gilberth Galva 41-00.75
Discus Throw
Pl Competitor Yr School Mark
1 Dale Anderson Galva 140-08.00
2 Shawn Peacock SHERRARD HIGH SCHOOL 128-08.00
4x800-Meter Relay
Pl School Time
1 Monmouth-Roseville 8:32.7
2 Knoxville 8:33.5
4x100-Meter Relay
Pl School Time
1 Aledo 44.60
2 Joy(Westmer) 44.80
3200-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Cliff Miles Woodhull (Alwood) 9:57.2
2 Lance Nelson Woodhull (Alwood) 10:36.0
110-Meter High Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 Dustin Renwick Monmouth-Roseville 15.20
2 Bryce Cooper Monmouth-Roseville 15.40
100-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Brock Stuart Monmouth-Roseville 11.10
2 Matt Damewood Joy(Westmer) 11.20
800-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Jarred Dixon Joy(Westmer) 2:02.40
2 Shane Curry Knoxville 2:05.5
4x200-Meter Relay
Pl School Time
1 Kewanee(Wethersfield) 1:34.70
2 Knoxville 1:36.10
400-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Brock Stuart Monmouth-Roseville 51.10
2 Darin Blaser Aledo 51.50
300-Meter Intermediate Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 Dustin Renwick Monmouth-Roseville 41.0
2 Bryce Cooper Monmouth-Roseville 41.2
1600-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Cliff Miles Woodhull(Alwood) 4:41.50
2 Layton Housman Biggsville(West Central) 4:47.30
200-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Brock Stuart Monmouth-Roseville 22.40
2 Darin Blaser Aledo 22.60
4x400-Meter Relay
Pl School Time
1 Joy(Westmer) 3:31.60
2 Kewanee(Wethersfield) 3:32.70
|