Robinson Boys Track & Field Sectional Results
Posted Friday, May 19, 2006 at 9:02 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail sjohnson@ihsa.org.
Managers were asked to list only those competitors who advance to the state final.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Manager's NoteGreat Weather
Team Scores
Pl School Head Coach Score
1st Newton Bob Horst 141
2nd Robinson Tony Cork 88
3rd Toledo Cumberland Brian Oakley 72.5
4th Casey-Westfield Rick Knust 41
5th Effingham St. Anthony Art Geen 39
6th Teutopolis Andy Fehrenbacher 38
7th Altamont Kris Biggs 35
8th Arthur Ryan Whelan 21.5
Long Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1st Marcus Williams Sr. Casey-Westfield 19'11"
2nd Wade Fuller Jr. Palestine 19'10.99
Pole Vault
Pl Competitor Yr School Mark
1st Eric Mammoser Sr. Newton 14'4"
2nd Adam Schafer Jr. Newton 13'9"
3rd Trent Wade So. Robinson 13'0"
4th T.J. Miller Teutopolis 13'0"
5th Andy Westendorf Jr. Teutopolis 13'0"
6th Zach Ring Jr. Casey-Westfield 13'0"
High Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1st Eric Mammoser Sr. Newton 6'2"
2nd Brandon Glosser Toledo Cumberland 6'1.99"
Shot Put
Pl Competitor Yr School Mark
1st Shane Rich Jr. Robinson 47'7"
2nd Ian Thackrey Sr. Robinson 46'2.5"
Triple Jump
Pl Competitor Yr School Mark Run-Up
1st Keith Starwalt Toledo Cumberland 40'.5" 110'
2nd Josh Goen So. Vandalia 39'3" 110
Discus Throw
Pl Competitor Yr School Mark
1st Ian Thackrey Sr. Robinson 138'0"
2nd Reid Ackerman Jr. Newton 127'10"
4x800-Meter Relay
Pl School Time
1st Newton 8:11.04
2nd Effingham St. Anthony 8:30.51
4x100-Meter Relay
Pl School Time
1st Newton :43.18
2nd Toledo Cumberland :44.87
3200-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1st Matt Feldhake So. Effingham St. Anthony 9:53.46
2nd Challas Ray Sr. Toledo Cumberland 10:09.10
110-Meter High Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1st Patrick Mendenhall Sr. Newton :14.39
2nd Ethan Wolff Jr. Altamont :14.74
100-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1st Levi Richards Jr. Newton :10.94
2nd Ben Worman Sr. Teutopolis :11.04
800-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1st Tony Haney Sr. Toledo Cumberland 2:01.89
2nd Doug Brooks Newton 2:03.45
4x200-Meter Relay
Pl School Time
1st Newton 1:30.76
2nd Robinson 1:34.10
400-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1st Levi Richards Jr. Newton 49.86
2nd Marcus Williams Sr. Casey-Westfield 49.90
300-Meter Intermediate Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1st Ethan Wolff Jr. Altamont :40.14
2nd Kody Smith Jr. Arthur :42.08
1600-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1st Matt Feldhake So. Effingham St. Anthony 4:35.54
2nd Challas Ray Sr. Toledo Cumberland 4:39.31
200-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1st Patrick Mendenhall Sr. Newton :22.28
2nd Marcus Williams Sr. Casey-Westfield :22.36
3rd Ben Worman Sr. Teutopolis :22.63
4th Jude Holscher Sr. Palestine :22.8
4x400-Meter Relay
Pl School Time
1st Newton 3:26.41
2nd Casey-Westfield 3:28.24
|