Girls Tennis Results 2010-11
Last updated at 5:17 pm on Saturday, October 23, 2010.
This page will be updated whenever new results become available. Refresh this page to check for new results.
For other results: Thursday, Friday, Saturday, School Index, or click on school name below.
Lake Forest (H.S.)
Katie Zordani
|
|
|
|
|
Round |
Result |
Score |
Opponent(s) |
Points |
1st rd. |
W |
6-2, 6-2 |
Kelsey Chin, Aurora (Metea Valley) |
2 |
2nd rd. |
W |
6-0, 6-0 |
Emily Stefancic, Aurora (West) |
2 |
3rd rd. |
W |
6-3, 6-2 |
Carol Finke, Winnetka (New Trier) |
2 |
4th rd. |
W |
6-3, 6-1 |
Michelle DeMeo, Chicago (St. Ignatius College Prep) |
2 |
qtrs. |
L |
6-1, 7-5 |
Jasmine Minor, Mundelein (Carmel) |
0 |
cons. qtrs. |
L |
6-1, 4-6, 6-3 |
Kelly Poggensee-Wei, Grayslake (North) |
0 |
Maddie Lipp
|
|
|
|
|
Round |
Result |
Score |
Opponent(s) |
Points |
1st rd. |
W |
6-2, 6-0 |
Leah Tzakis, Lisle (Benet Academy) |
2 |
2nd rd. |
W |
6-3, 6-1 |
Darnesha Moore, Chicago (Morgan Park) |
2 |
3rd rd. |
L |
6-3, 6-3 |
Ari Dechter, Mundelein (H.S.) |
0 |
4th rd. cons. |
W |
6-1, 6-3 |
Jacqueline Baum, Highland Park |
1 |
5th rd. cons. |
W |
6-4, 6-1 |
Meredith Maltby, Glen Ellyn (Glenbard West) |
1 |
6th rd. cons. |
W |
6-1, 6-7 (5), 6-2 |
Adesuwa Osabuohien, Flossmoor (Homewood-F.) |
1 |
7th rd. cons. |
W |
6-4, 6-1 |
Ali Foster, Plainfield (Central) |
1 |
cons. qtrs. |
W |
6-3, 4-6, 6-2 |
Nelle Youel, Crystal Lake (Central) |
1 |
cons. semis |
L |
7-6 (2), 6-3 |
Kristy Dodge, Barrington |
0 |
Faith Bassiouny & Taya Zoubareva
|
|
|
|
|
Round |
Result |
Score |
Opponent(s) |
Points |
1st rd. |
W |
6-1, 6-3 |
Chelsea Lavin & Vicki Andonova, Downers Grove (South) |
2 |
2nd rd. |
W |
6-1, 6-0 |
Laura Anderson & Rachel Sylora, Chicago (University) |
2 |
3rd rd. |
W |
6-3, 6-1 |
Abbey Kolarczyk & Rachel Siemon, Crystal Lake (South) |
2 |
4th rd. |
W |
6-4, 6-4 |
Daniella Reyes & Mary Beth King, Lisle (Benet Academy) |
2 |
qtrs. |
L |
6-3, 6-3 |
Marika Cusick & Caroline Lorenzini, Hinsdale (Central) |
0 |
cons. qtrs. |
W |
6-3, 6-2 |
Kim Warpecha & Emma Adcock, Darien (Hinsdale South) |
1 |
cons. semis |
L |
3-6, 6-3, 7-5 |
Rebecca Ritchie & Julia Schroeder, Winnetka (New Trier) |
0 |
Haleigh McPeek & Elizabeth Zordani
|
|
|
|
|
Round |
Result |
Score |
Opponent(s) |
Points |
1st rd. |
W |
6-0, 6-1 |
Maggie Partridge & Jackie Hertrich, Mt. Prospect (Prospect) |
2 |
2nd rd. |
W |
6-0, 3-6, 6-0 |
Siera Hasler & Jessica Martin, Morton |
2 |
3rd rd. |
W |
6-2, 6-4 |
Jenna Borzak & Jorie Fox, Deerfield |
2 |
4th rd. |
W |
6-3, 6-2 |
Faith Huckabee & Dana Shannon, Flossmoor (Homewood-F.) |
2 |
qtrs. |
W |
6-4, 7-6 (4) |
Carolyn Huerth & Allison Murphy, Crystal Lake (Prairie Ridge) |
4 |
semis |
W |
6-4, 6-2 |
Mari Georgiadis & Emily Barretta, Winnetka (New Trier) |
2 |
title |
L |
6-2, 6-3 |
Marika Cusick & Caroline Lorenzini, Hinsdale (Central) |
0 |