Girls Tennis Results 2010-11
Last updated at 5:17 pm on Saturday, October 23, 2010.
This page will be updated whenever new results become available. Refresh this page to check for new results.
For other results: Thursday, Friday, Saturday, School Index, or click on school name below.
Hinsdale (Central)
Alex Solovyev
|
|
|
|
|
Round |
Result |
Score |
Opponent(s) |
Points |
1st rd. |
W |
6-0, 6-3 |
Lauren Schectman, Highland Park |
2 |
2nd rd. |
W |
6-0, 6-1 |
Mia Sullivan, Oak Park (Fenwick) |
2 |
3rd rd. |
W |
6-0, 6-0 |
Harley Hutchison, Joliet (Catholic Academy) |
2 |
4th rd. |
L |
6-1, 6-3 |
Hanna Yu, Northbrook (Glenbrook North) |
0 |
6th rd. cons. |
L |
2-6, 7-5, 6-2 |
Carol Finke, Winnetka (New Trier) |
0 |
Jackie Altansarnai
|
|
|
|
|
Round |
Result |
Score |
Opponent(s) |
Points |
1st rd. |
W |
6-0, 6-2 |
Bethany Lynch, Chicago (St. Ignatius College Prep) |
2 |
2nd rd. |
W |
5-7, 6-3, 6-4 |
Aimee Tarun, Winnetka (New Trier) |
2 |
3rd rd. |
L |
7-5, 6-2 |
Alexxis Kiven, Lincolnshire (Stevenson) |
0 |
4th rd. cons. |
W |
6-3, 6-1 |
Samantha Schafer, Oak Park (O.P.-River Forest) |
1 |
5th rd. cons. |
W |
6-1, 6-4 |
Liselot Koenen, St. Charles (North) |
1 |
6th rd. cons. |
L |
7-6 (4), 6-3 |
Alexis Casati, Deerfield |
0 |
Julia Quintero & Kristy Hamilton
|
|
|
|
|
Round |
Result |
Score |
Opponent(s) |
Points |
1st rd. |
W |
6-0, 6-1 |
Bri Schaefer & Blair Hollenbeck, Belleville (West) |
2 |
2nd rd. |
W |
6-0, 6-0 |
Carly Ausman & Claire Chlasta, Geneva |
2 |
3rd rd. |
W |
6-1, 6-3 |
Kate Ushakova & Syedah Cabel, Chicago (Whitney Young) |
2 |
4th rd. |
L |
6-3, 4-6, 6-3 |
Anna Zelechonok & Katrine Zhadovich, Northbrook (Glenbrook North) |
0 |
6th rd. cons. |
W |
6-4, 6-1 |
Jenna Borzak & Jorie Fox, Deerfield |
1 |
7th rd. cons. |
W |
6-3, 6-2 |
Kim Simmons & Madeline Carney, Lisle (Benet Academy) |
1 |
cons. qtrs. |
L |
6-1, 6-3 |
Carolyn Huerth & Allison Murphy, Crystal Lake (Prairie Ridge) |
0 |
Marika Cusick & Caroline Lorenzini
|
|
|
|
|
Round |
Result |
Score |
Opponent(s) |
Points |
1st rd. |
W |
6-0, 6-1 |
Jordan Ferree & Madalyn Burroughs, Pekin |
2 |
2nd rd. |
W |
6-0, 6-1 |
Emma Peck & Bethany Sexton, Danville (H.S.) |
2 |
3rd rd. |
W |
6-1, 6-2 |
Meredith Abrahamson & Hannah Post, Wilmette (Loyola Academy) |
2 |
4th rd. |
W |
6-4, 3-6, 6-2 |
Gabriel Moore & Brittany Ballog, Chicago (Whitney Young) |
2 |
qtrs. |
W |
6-3, 6-3 |
Faith Bassiouny & Taya Zoubareva, Lake Forest (H.S.) |
4 |
semis |
W |
7-6 (8), 6-1 |
Amy Kuhle & Tracy Kuhle, Decatur (St. Teresa) |
2 |
title |
W |
6-2, 6-3 |
Haleigh McPeek & Elizabeth Zordani, Lake Forest (H.S.) |
2 |