⇒ indicates feed-in from championship bracket. ⇓ indicates loser's next match in consolation bracket.
Championship Quarterfinals |
|
|
Championship SEMIFINALS |
|
|
MEDAL MATCHES |
|
|
|
|
|
|
|
Martin Joyce, Hinsdale (Central) |
|
|
|
|
|
|
Tony Leto, Downers Grove (South) |
|
|
|
|
|
|
6-2, 4-6, 6-3 |
|
Martin Joyce |
|
|
|
|
|
Brice Polender |
|
|
|
Ben VanDixhorn, Libertyville |
|
6-1, 6-3 |
|
|
Brice Polender, Lake Forest (H.S.) |
|
|
|
|
CHAMPIONSHIP |
6-2, 6-4 |
|
|
|
|
Martin Joyce, Hinsdale (Central) |
|
|
|
|
|
Edward Grabill, Hinsdale (Central) |
Edward Grabill, Hinsdale (Central) |
|
|
|
|
6-3, 4-6, 6-3 |
Jasper Koenen, St. Charles (East) |
|
|
|
|
|
6-3, 7-6(4) |
|
Edward Grabill |
|
|
|
|
Stefano Tsorotiotis |
|
|
|
Stefano Tsorotiotis, Libertyville |
|
7-5, 6-2 |
|
|
THIRD PLACE |
Peter Tarwid, Lake Forest (H.S.) |
|
|
|
|
|
Brice Polender, Lake Forest (H.S.) |
6-4, 3-6, 6-4 |
|
|
|
|
|
Stefano Tsorotiotis, Libertyville |
|
|
|
|
|
|
1-0, retire |
|
|
|
|
|
|
|
CONSOLATION Quarterfinals |
|
|
CONSOLATION SEMIFINALS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Will Koehrsen, Metamora |
|
|
|
|
|
|
⇒ Tony Leto, Downers Grove (South) |
|
|
|
|
|
|
6-4, 6-1 |
|
Tony Leto |
|
|
|
|
|
Ben VanDixhorn |
|
|
|
Tom Bickel, Winnetka (New Trier) |
|
5-7, 6-4, 6-2 |
|
|
⇒ Ben VanDixhorn, Libertyville |
|
|
|
|
FIFTH PLACE |
4-6, 6-3, 6-3 |
|
|
|
|
Tony Leto, Downers Grove (South) |
|
|
|
|
|
Peter Tarwid, Lake Forest (H.S.) |
Christian San Andres, Downers Grove (South) |
|
|
|
|
6-3,7-5 |
⇒ Jasper Koenen, St. Charles (East) |
|
|
|
|
|
6-1, 6-2 |
|
Jasper Koenen |
|
|
|
|
Peter Tarwid |
|
|
|
Tytus Metzler, Rockford (Auburn) |
|
7-6(4), 6-1 |
|
|
|
⇒ Peter Tarwid, Lake Forest (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
First Round |
|
|
Second Round |
|
|
Third Round |
|
|
Fourth Round & Quarterfinal |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Martin Joyce, Hinsdale (Central) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jake Bennett, Troy (Triad) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-0 |
|
Martin Joyce |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Brett Meyer |
|
|
|
|
|
|
|
Nick Huang, Geneva |
|
6-4, 7-5 |
|
|
|
|
|
|
Brett Meyer, Naperville (Neuqua Valley) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-1 |
|
|
|
|
Martin Joyce |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Yahn Gawrit |
|
|
|
|
Yahn Gawrit, Chicago (Lane) |
|
|
|
|
6-2, 7-5 |
|
|
|
Michael Kolbus, Peoria (Notre Dame) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 6-0 |
|
Yahn Gawrit |
|
|
|
|
|
|
|
Frank Jansen |
|
|
|
|
|
|
Charles Shin, Woodstock (Marian) |
|
6-0, 6-0 |
|
|
|
|
|
|
Frank Jansen, Effingham (St. Anthony) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 7-6(4) |
|
|
|
|
|
|
|
Martin Joyce |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tom Bickel |
|
Tom Bickel, Winnetka (New Trier) |
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-2 |
Noah Cook, Chicago (Latin) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-0 |
|
Tom Bickel |
|
|
|
|
|
|
|
Evan Truong |
|
|
|
|
|
Nick Karczynski, Tinley Park (Andrew) |
|
6-0, 6-0 |
|
|
|
|
Evan Truong, Springfield (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
3-6, 6-2, 6-2 |
|
|
|
|
Tom Bickel |
|
|
|
|
|
|
|
Austin Aten |
|
|
|
Austin Aten, Champaign (Central) |
|
|
|
|
6-2, 6-1 |
|
|
|
Kevin Hunt, Mundelein (Carmel) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-4 |
|
Austin Aten |
|
|
|
|
|
|
|
Miguel Rayos del Sol |
|
|
|
|
|
|
Miguel Rayos del Sol, Romeoville (H.S.) |
|
6-1, 6-3 |
|
|
|
|
|
|
Darsh Kurani, Moline (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Championship Quarterfinal |
3-6, 6-4, 6-2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Martin Joyce |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tony Leto |
|
Tony Leto, Downers Grove (South) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 4-6, 6-3 |
Lars Schneeweiss, Bloomington (Central Catholic) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-0 |
|
Tony Leto |
|
|
|
|
|
|
|
|
Kyle Chin |
|
|
|
|
|
|
Kyle Chin, Aurora (Metea Valley) |
|
6-2, 6-0 |
|
|
|
|
|
Miguel Tolentino, Grayslake (Central) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-4, 3-6, 6-2 |
|
|
|
|
Tony Leto |
|
|
|
|
|
|
|
|
Brandon Wozniczka |
|
|
|
Brandon Ancona, Rockford (R. Christian) |
|
|
|
|
6-2, 6-1 |
|
|
Derek Walker, Olney (East Richland) [Coop] |
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-0 |
|
Brandon Ancona |
|
|
|
|
|
|
Brandon Wozniczka |
|
|
|
|
|
Brandon Wozniczka, Chicago (Taft) |
|
4-6, 6-4, 6-3 |
|
|
|
|
|
Nathan Benoit, Bradley (B.-Bourbonnais) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-0 |
|
|
|
|
|
|
|
Tony Leto |
|
|
|
|
|
|
|
|
Sebastien Lescoulie |
|
Sebastien Lescoulie, Carbondale (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 6-2 |
|
Kobi Phiilips, Belleville (East) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-2 |
|
Sebastien Lescoulie |
|
|
|
|
|
|
|
|
Kailash Panchapakesa |
|
|
|
|
|
|
Kailash Panchapakesa, Algonquin (Jacobs) |
|
6-4, 7-6(6) |
|
|
|
|
|
Luke Winchester, Ottawa (Twp.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-1 |
|
|
|
|
Sebastien Lescoulie |
|
|
|
|
|
|
|
|
Will Sauser |
|
|
|
|
Jacob Edelchik, Highland Park |
|
|
|
|
6-4, 7-6(2) |
|
|
|
|
Nick Kovach, Wheaton (St. Francis) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-0 |
|
Jacob Edelchik |
|
|
|
|
|
|
|
|
Will Sauser |
|
|
|
|
|
|
|
Brendan Wolan, Palos Hills (Stagg) |
|
6-3, 6-3 |
|
|
|
|
|
|
|
Will Sauser, Northbrook (Glenbrook North) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 3-6, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
First Round |
|
|
Second Round |
|
|
Third Round |
|
|
Fourth Round & Quarterfinal |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ben VanDixhorn, Libertyville |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Neal Shekar, O'Fallon (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-0 |
|
Ben VanDixhorn |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tom Carney |
|
|
|
|
|
|
|
Michael Lesko, Waterloo (Gibault Catholic) |
|
6-1, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
Tom Carney, Joliet (West) [Coop] |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-3 |
|
|
|
|
Ben VanDixhorn |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mack Galvin |
|
|
|
|
Mack Galvin, Rolling Meadows |
|
|
|
|
6-4, 6-2 |
|
|
|
Nikhil Piska, Frankfort (Lincoln-Way East) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-0 |
|
Mack Galvin |
|
|
|
|
|
|
|
Patrick Murday |
|
|
|
|
|
|
Rami Arabi, Oak Lawn (Community) |
|
6-2, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
Patrick Murday, Chicago Heights (Marian) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2-6, 6-3, 7-5 |
|
|
|
|
|
|
|
Ben VanDixhorn |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Noah Rosenblat |
|
Noah Rosenblat, Deerfield (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-2 |
Cody Phalen, Mendota |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-0 |
|
Noah Rosenblat |
|
|
|
|
|
|
|
Joe Charbel |
|
|
|
|
|
Joe Charbel, Oak Park (O.P.-River Forest) |
|
6-1, 7-6(4) |
|
|
|
|
Brennan Buchanan, Robinson |
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-3 |
|
|
|
|
Noah Rosenblat |
|
|
|
|
|
|
|
Bill Zhang |
|
|
|
Bill Zhang, Naperville (Central) |
|
|
|
|
6-2, 6-1 |
|
|
|
Christopher Scott, Chicago (St. Ignatius College Prep) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-1 |
|
Bill Zhang |
|
|
|
|
|
|
|
Adam Winters |
|
|
|
|
|
|
Timmy Latronico, Pekin |
|
6-0, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
Adam Winters, Freeport (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Championship Quarterfinal |
7-5, 6-2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Ben VanDixhorn |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Brice Polender |
|
Will Koehrsen, Metamora |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-4 |
Peter Alex, Darien (Hinsdale South) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-4, 6-1 |
|
Will Koehrsen |
|
|
|
|
|
|
|
|
Jason Koesler |
|
|
|
|
|
|
Mike Yong, Downers Grove (North) |
|
6-3, 6-2 |
|
|
|
|
|
Jason Koesler, Oswego (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 6-0 |
|
|
|
|
Will Koehrsen |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nate Dell |
|
|
|
Nate Dell, Glen Ellyn (Glenbard West) |
|
|
|
|
0-6, 6-0, 6-1 |
|
|
Connor Vandersnick, Geneseo |
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-0 |
|
Nate Dell |
|
|
|
|
|
|
Steve Hill |
|
|
|
|
|
Andre Norasith, South Elgin |
|
6-1, 6-2 |
|
|
|
|
|
Steve Hill, Chicago (De La Salle) |
|
|
|
|
|
|
|
|
7-6(2), 7-6(6) |
|
|
|
|
|
|
|
Will Koehrsen |
|
|
|
|
|
|
|
|
Brice Polender |
|
Brice Polender, Lake Forest (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 6-0 |
|
Ryan Kohl, Crystal Lake (Prairie Ridge) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-0 |
|
Brice Polender |
|
|
|
|
|
|
|
|
Piotr Lada |
|
|
|
|
|
|
Gabe Ridings, Herrin (H.S.) |
|
6-1, 6-0 |
|
|
|
|
|
Piotr Lada, Roselle (Lake Park) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-0 |
|
|
|
|
Brice Polender |
|
|
|
|
|
|
|
|
Blake Oslan |
|
|
|
|
Blake Oslan, Winnetka (North Shore Country Day) |
|
|
|
|
6-3, 6-1 |
|
|
|
|
Graham Cross, Springfield (Sacred Heart-Griffin) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-1 |
|
Blake Oslan |
|
|
|
|
|
|
|
|
Travis Tressler |
|
|
|
|
|
|
|
Erik Weiler, Edwardsville (H.S.) |
|
6-4, 6-2 |
|
|
|
|
|
|
|
Travis Tressler, Champaign (St. Thomas More) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2-6, 6-4, 6-2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
First Round |
|
|
Second Round |
|
|
Third Round |
|
|
Fourth Round & Quarterfinal |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Charlie McDonough, Wheaton (W. Warrenville South) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aaron Skaer, Belleville (East) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-4, 6-3 |
|
Charlie McDonough |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Eric Pohl |
|
|
|
|
|
|
|
Eric Pohl, Palatine (Fremd) |
|
6-3, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
Sunny Singh, Champaign (Centennial) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 1-6, 6-4 |
|
|
|
|
Charlie McDonough |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kyle Scheffers |
|
|
|
|
Adom Dumanian, Chicago (Latin) |
|
|
|
|
6-2, 6-1 |
|
|
|
Max Vittore, Belvidere (North) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 7-5 |
|
Adom Dumanian |
|
|
|
|
|
|
|
Kyle Scheffers |
|
|
|
|
|
|
Cam McElheny, Carbondale (H.S.) |
|
6-0, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
Kyle Scheffers, Chicago Heights (Marian) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-0 |
|
|
|
|
|
|
|
Kyle Scheffers |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Edward Grabill |
|
Maxwell Brusil, Chicago (Northside) |
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-1 |
Austin Russell, Plainfield (South) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-0 |
|
Austin Russell |
|
|
|
|
|
|
|
Nick Zazove |
|
|
|
|
|
Hayden Dzurisin, Crystal Lake (Prairie Ridge) |
|
6-3, 6-2 |
|
|
|
|
Nick Zazove, Highland Park |
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-1 |
|
|
|
|
Austin Russell |
|
|
|
|
|
|
|
Edward Grabill |
|
|
|
Andre Kohn, Palos Hills (Stagg) |
|
|
|
|
6-1, 6-1 |
|
|
|
Mark McLaughlin, Rock Island (Alleman) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-1 |
|
Mark McLaughlin |
|
|
|
|
|
|
|
Edward Grabill |
|
|
|
|
|
|
Kendrick Chong, Algonquin (Jacobs) |
|
6-1, 6-2 |
|
|
|
|
|
|
Edward Grabill, Hinsdale (Central) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Championship Quarterfinal |
6-0, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Edward Grabill |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jasper Koenen |
|
Jack Geissler, Joliet (Catholic Academy) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 7-6(4) |
Braden Ward, Antioch |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-4, 6-3 |
|
Jack Geissler |
|
|
|
|
|
|
|
|
Benjamin Bush |
|
|
|
|
|
|
John King, Aurora (Marmion Academy) |
|
6-0, 6-2 |
|
|
|
|
|
Benjamin Bush, Lincolnshire (Stevenson) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 6-1 |
|
|
|
|
Benjamin Bush |
|
|
|
|
|
|
|
|
Brandon Harris |
|
|
|
Chandler Stimpert, Morton |
|
|
|
|
6-4, 6-3 |
|
|
Andrew Fauble, Quincy (Sr.) |
|
|
|
|
|
|
|
6-4, 6-0 |
|
Chandler Stimpert |
|
|
|
|
|
|
Brandon Harris |
|
|
|
|
|
Colin Fitzpatrick, Oak Park (Fenwick) |
|
6-2, 6-0 |
|
|
|
|
|
Brandon Harris, Edwardsville (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
|
Brandon Harris |
|
|
|
|
|
|
|
|
Jasper Koenen |
|
Ben Urshan, Centralia (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-3 |
|
Alex Gowin, Charleston |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7-5, 6-1 |
|
Ben Urshan |
|
|
|
|
|
|
|
|
Mitchell Nguyen |
|
|
|
|
|
|
Ryan Champlin, New Lenox (Lincoln-Way Central) |
|
6-4, 3-6, 7-5 |
|
|
|
|
|
Mitchell Nguyen, Metamora |
|
|
|
|
|
|
|
|
4-6, 6-1, 6-2 |
|
|
|
|
Mitchell Nguyen |
|
|
|
|
|
|
|
|
Jasper Koenen |
|
|
|
|
Christo Alexander, Rockford (Guilford) |
|
|
|
|
6-0, 6-2 |
|
|
|
|
Peter Horne, Wilmette (Loyola Academy) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5-7, 6-4, 6-2 |
|
Peter Horne |
|
|
|
|
|
|
|
|
Jasper Koenen |
|
|
|
|
|
|
|
Brendan Peterson, Elmhurst (York) |
|
6-0, 6-0 |
|
|
|
|
|
|
|
Jasper Koenen, St. Charles (East) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
First Round |
|
|
Second Round |
|
|
Third Round |
|
|
Fourth Round & Quarterfinal |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alan Fijalkowski, Buffalo Grove |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ransom Braaten, Chicago (Lincoln Park) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-3 |
|
Ransom Braaten |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tytus Metzler |
|
|
|
|
|
|
|
Kyle Hahn, Oak Park (O.P.-River Forest) |
|
6-0, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
Tytus Metzler, Rockford (Auburn) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-2 |
|
|
|
|
Tytus Metzler |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Christian San Andres |
|
|
|
|
Chris Jones, West Chicago (Wheaton Academy) |
|
|
|
|
6-3, 6-2 |
|
|
|
Alec Lindemann, Ottawa (Twp.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-3 |
|
Chris Jones |
|
|
|
|
|
|
|
Christian San Andres |
|
|
|
|
|
|
Bill Johnson, Moline (H.S.) |
|
6-0, 6-0 |
|
|
|
|
|
|
Christian San Andres, Downers Grove (South) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
|
Christian San Andres |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stefano Tsorotiotis |
|
Allan Bower, Alton (Sr.) |
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-3 |
Riley Muren, O'Fallon (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
7-5, 7-5 |
|
Allan Bower |
|
|
|
|
|
|
|
Victor Spolidorio |
|
|
|
|
|
Kyle Brumleve, Teutopolis |
|
6-1, 6-2 |
|
|
|
|
Victor Spolidorio, Dunlap |
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-1 |
|
|
|
|
Victor Spolidorio |
|
|
|
|
|
|
|
Stefano Tsorotiotis |
|
|
|
Devohn Hall, Flossmoor (Homewood-F.) |
|
|
|
|
6-0, 6-1 |
|
|
|
Josh Pudlo, Crystal Lake (Central) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-1 |
|
Josh Pudlo |
|
|
|
|
|
|
|
Stefano Tsorotiotis |
|
|
|
|
|
|
Elisha Hougland, Hampshire |
|
6-1, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
Stefano Tsorotiotis, Libertyville |
|
|
|
|
|
|
|
|
Championship Quarterfinal |
6-1, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Stefano Tsorotiotis |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Peter Tarwid |
|
Suveer Kothuri, Aurora (Waubonsie Valley) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-4, 3-6, 6-4 |
Alex Totten, Normal (University) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 6-2 |
|
Suveer Kothuri |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nick Urban |
|
|
|
|
|
|
Austin Mueller, Belleville (Althoff Catholic) |
|
6-1, 6-2 |
|
|
|
|
|
Nick Urban, Lemont (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-1 |
|
|
|
|
Nick Urban |
|
|
|
|
|
|
|
|
Scott Bickel |
|
|
|
Crofton Kelly, Chicago (St. Ignatius College Prep) |
|
|
|
|
6-2, 6-1 |
|
|
Hayden Dodds, Champaign (Central) |
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-2 |
|
Crofton Kelly |
|
|
|
|
|
|
Scott Bickel |
|
|
|
|
|
Ezra Frick, Marion (H.S.) |
|
6-0, 6-1 |
|
|
|
|
|
Scott Bickel, Winnetka (New Trier) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-0 |
|
|
|
|
|
|
|
Scott Bickel |
|
|
|
|
|
|
|
|
Peter Tarwid |
|
Andrew Oreshkov, Springfield (Sacred Heart-Griffin) |
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-1 |
|
Rohan Piska, Frankfort (Lincoln-Way East) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 6-3 |
|
Rohan Piska |
|
|
|
|
|
|
|
|
Mark Wu |
|
|
|
|
|
|
Amit Iyer, Naperville (Neuqua Valley) |
|
6-3, 6-1 |
|
|
|
|
|
Mark Wu, Northbrook (Glenbrook North) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-3 |
|
|
|
|
Mark Wu |
|
|
|
|
|
|
|
|
Peter Tarwid |
|
|
|
|
Noah Read, Lisle (Benet Academy) |
|
|
|
|
6-2, 6-1 |
|
|
|
|
Cuyler Burke, LaGrange (Lyons) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-4 |
|
Noah Read |
|
|
|
|
|
|
|
|
Peter Tarwid |
|
|
|
|
|
|
|
Jonluke Passett, Orland Park (Sandburg) |
|
6-0, 6-0 |
|
|
|
|
|
|
|
Peter Tarwid, Lake Forest (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
First Round |
|
|
Second Round |
|
|
Third Round |
|
|
Fourth Round |
|
|
Fifth Round |
|
|
Sixth & Seventh Rounds |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jake Bennett, Troy (Triad) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nick Huang, Geneva |
|
|
Jake Bennett |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-1 |
|
|
⇒ Travis Tressler |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-2 |
|
Jake Bennett |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Michael Kolbus, Peoria (Notre Dame) |
|
|
|
|
Michael Kolbus |
|
|
Jake Bennett |
|
|
|
|
|
|
|
Charles Shin, Woodstock (Marian) |
|
|
Michael Kolbus |
|
6-0, 6-4 |
|
|
⇒ Will Sauser |
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-2 |
|
|
⇒ Piotr Lada |
|
|
|
|
|
6-2, 6-2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Noah Cook, Chicago (Latin) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Will Sauser |
|
|
|
|
Nick Karczynski, Tinley Park (Andrew) |
|
|
Noah Cook |
|
|
|
|
|
|
|
Kevin Hunt |
|
|
Will Sauser |
|
6-3, 6-2 |
|
|
⇒ Steve Hill |
|
|
|
|
|
|
|
4-6, 6-2, 7-6(3) |
|
|
⇒ Noah Rosenblat |
|
|
|
|
6-2, 6-2 |
|
Steve Hill |
|
|
|
|
|
|
|
7-6(3), 6-3 |
Kevin Hunt, Mundelein (Carmel) |
|
|
|
|
Kevin Hunt |
|
|
Kevin Hunt |
|
|
|
|
|
Darsh Kurani, Moline (H.S.) |
|
|
Kevin Hunt |
|
3-6, 6-3, 6-1 |
|
|
⇒ Brandon Wozniczka |
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-1 |
|
|
⇒ Jason Koesler |
|
|
|
|
|
Default |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 7-6(4) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Lars Schneeweiss, Bloomington (Central Catholic) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Consolation Quarterfinal |
Miguel Tolentino, Grayslake (Central) |
|
|
Lars Schneeweiss |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Noah Rosenblat |
6-3, 7-6(5) |
|
|
⇒ Adam Winters |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Will Koehrsen |
|
|
|
|
6-2, 6-1 |
|
Adam Winters |
|
|
|
|
|
|
|
|
4-6, 7-5, 7-5 |
Derek Walker, Olney (East Richland) [Coop] |
|
|
|
|
Joe Charbel |
|
|
Adam Winters |
|
|
|
|
|
|
Nathan Benoit, Bradley (B.-Bourbonnais) |
|
|
Derek Walker |
|
6-4, 6-3 |
|
|
⇒ Austin Aten |
|
|
|
|
|
|
6-1, 1-6, 6-4 |
|
|
⇒ Joe Charbel |
|
|
|
|
|
6-2, 6-2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kobi Phiilips, Belleville (East) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Austin Aten |
|
|
|
Luke Winchester, Ottawa (Twp.) |
|
|
Kobi Phiilips |
|
|
|
|
|
|
|
Yahn Gawrit |
|
|
Austin Aten |
6-3, 6-0 |
|
|
⇒ Patrick Murday |
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-4 |
|
|
⇒ Will Koehrsen |
|
|
|
|
6-3, 6-0 |
|
Kobi Phiilips |
|
|
|
|
|
|
|
7-5, 6-1 |
|
Nick Kovach, Wheaton (St. Francis) |
|
|
|
|
Tom Carney |
|
|
Tom Carney |
|
|
|
|
|
|
Brendan Wolan, Palos Hills (Stagg) |
|
|
Brendan Wolan |
|
6-2, 6-2 |
|
|
⇒ Yahn Gawrit |
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-1 |
|
|
⇒ Tom Carney |
|
|
|
|
|
6-1, 6-4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
First Round |
|
|
Second Round |
|
|
Third Round |
|
|
Fourth Round |
|
|
Fifth Round |
|
|
Sixth & Seventh Rounds |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Neal Shekar, O'Fallon (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Michael Lesko, Waterloo (Gibault Catholic) |
|
|
Michael Lesko |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4-6, 6-2, 6-1 |
|
|
⇒ Jacob Edelchik |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-3 |
|
Jacob Edelchik |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nikhil Piska, Frankfort (Lincoln-Way East) |
|
|
|
|
Kailash Panchapakesa |
|
|
Jacob Edelchik |
|
|
|
|
|
|
|
Rami Arabi, Oak Lawn (Community) |
|
|
Nikhil Piska |
|
6-2, 6-0 |
|
|
⇒ Blake Oslan |
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-4 |
|
|
⇒ Kailash Panchapakesa |
|
|
|
|
|
1-6, 7-5, 6-4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Cody Phalen, Mendota |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jacob Edelchik |
|
|
|
|
Brennan Buchanan, Robinson |
|
|
Brennan Buchanan |
|
|
|
|
|
|
|
Brandon Ancona |
|
|
Jacob Edelchik |
|
6-3, 6-1 |
|
|
⇒ Brandon Ancona |
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-2 |
|
|
⇒ Tom Bickel |
|
|
|
|
6-3, 6-3 |
|
Brandon Ancona |
|
|
|
|
|
|
|
1-6, 6-3, 6-2 |
Christopher Scott, Chicago (St. Ignatius College Prep) |
|
|
|
|
Kyle Chin |
|
|
Brandon Ancona |
|
|
|
|
|
Timmy Latronico, Pekin |
|
|
Christopher Scott |
|
2-6, 6-4, 4-0(ret.) |
|
|
⇒ Nate Dell |
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-2 |
|
|
⇒ Kyle Chin |
|
|
|
|
|
6-2, 1-6, 6-4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-4, 5-7, 6-3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Peter Alex, Darien (Hinsdale South) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Consolation Quarterfinal |
Mike Yong, Downers Grove (North) |
|
|
Mike Yong |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tom Bickel |
6-1, 7-6(5) |
|
|
⇒ Miguel Rayos del Sol |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bill Zhang |
|
|
|
|
6-7(2), 7-6(5), 6-3 |
|
Miguel Rayos del Sol |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-2 |
Connor Vandersnick, Geneseo |
|
|
|
|
Andre Norasith |
|
|
Andre Norasith |
|
|
|
|
|
|
Andre Norasith, South Elgin |
|
|
Andre Norasith |
|
6-3, 3-6, 6-2 |
|
|
⇒ Bill Zhang |
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-4 |
|
|
⇒ Evan Truong |
|
|
|
|
|
6-4, 6-3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ryan Kohl, Crystal Lake (Prairie Ridge) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bill Zhang |
|
|
|
Gabe Ridings, Herrin (H.S.) |
|
|
Ryan Kohl |
|
|
|
|
|
|
|
Mack Galvin |
|
|
Bill Zhang |
6-1, 6-1 |
|
|
⇒ Frank Jansen |
|
|
|
|
|
|
|
7-6(8), 6-1 |
|
|
⇒ Sebastien Lescoulie |
|
|
|
|
6-1, 6-4 |
|
Frank Jansen |
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 3-6, 6-0 |
|
Graham Cross, Springfield (Sacred Heart-Griffin) |
|
|
|
|
Brett Meyer |
|
|
Brett Meyer |
|
|
|
|
|
|
Erik Weiler, Edwardsville (H.S.) |
|
|
Erik Weiler |
|
6-2, 6-2 |
|
|
⇒ Mack Galvin |
|
|
|
|
|
|
|
5-7, 7-5, 6-3 |
|
|
⇒ Brett Meyer |
|
|
|
|
|
6-4, 4-6, 6-4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
First Round |
|
|
Second Round |
|
|
Third Round |
|
|
Fourth Round |
|
|
Fifth Round |
|
|
Sixth & Seventh Rounds |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aaron Skaer, Belleville (East) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sunny Singh, Champaign (Centennial) |
|
|
Aaron Skaer |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-3 |
|
|
⇒ Noah Read |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 6-4 |
|
Noah Read |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Max Vittore, Belvidere (North) |
|
|
|
|
Rohan Piska |
|
|
Noah Read |
|
|
|
|
|
|
|
Cam McElheny, Carbondale (H.S.) |
|
|
Max Vittore |
|
6-2, 6-0 |
|
|
⇒ Mitchell Nguyen |
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 6-0 |
|
|
⇒ Rohan Piska |
|
|
|
|
|
6-3, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Maxwell Brusil, Chicago (Northside) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Noah Read |
|
|
|
|
Hayden Dzurisin, Crystal Lake (Prairie Ridge) |
|
|
Maxwell Brusil |
|
|
|
|
|
|
|
Benjamin Bush |
|
|
Noah Read |
|
7-6(5), 6-2 |
|
|
⇒ Crofton Kelly |
|
|
|
|
|
|
|
3-6, 7-5, 6-3 |
|
|
⇒ Christian San Andres |
|
|
|
|
6-3, 6-4 |
|
Crofton Kelly |
|
|
|
|
|
|
|
6-7(6), 6-2, 6-2 |
Andre Kohn, Palos Hills (Stagg) |
|
|
|
|
Suveer Kothuri |
|
|
Suveer Kothuri |
|
|
|
|
|
Kendrick Chong, Algonquin (Jacobs) |
|
|
Kendrick Chong |
|
6-0, 6-2 |
|
|
⇒ Benjamin Bush |
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-0 |
|
|
⇒ Suveer Kothuri |
|
|
|
|
|
6-0, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Braden Ward, Antioch |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Consolation Quarterfinal |
John King, Aurora (Marmion Academy) |
|
|
John King |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Christian San Andres |
6-2, 6-2 |
|
|
⇒ Josh Pudlo |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Scott Bickel |
|
|
|
|
4-6, 7-5, 6-4 |
|
John King |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 6-0 |
Andrew Fauble, Quincy (Sr.) |
|
|
|
|
Allan Bower |
|
|
Allan Bower |
|
|
|
|
|
|
Colin Fitzpatrick, Oak Park (Fenwick) |
|
|
Colin Fitzpatrick |
|
3-6, 6-2, 7-5 |
|
|
⇒ Austin Russell |
|
|
|
|
|
|
6-2, 7-6(5) |
|
|
⇒ Allan Bower |
|
|
|
|
|
6-3, 6-2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 6-3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alex Gowin, Charleston |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Austin Russell |
|
|
|
Ryan Champlin, New Lenox (Lincoln-Way Central) |
|
|
Alex Gowin |
|
|
|
|
|
|
|
Charlie McDonough |
|
|
Austin Russell |
6-4, 6-1 |
|
|
⇒ Chris Jones |
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-3 |
|
|
⇒ Scott Bickel |
|
|
|
|
2-6, 7-5, 6-1 |
|
Chris Jones |
|
|
|
|
|
|
|
6-4, 6-2 |
|
Christo Alexander, Rockford (Guilford) |
|
|
|
|
Brendan Peterson |
|
|
Brendan Peterson |
|
|
|
|
|
|
Brendan Peterson, Elmhurst (York) |
|
|
Brendan Peterson |
|
6-1, 6-3 |
|
|
⇒ Charlie McDonough |
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-3 |
|
|
⇒ Ransom Braaten |
|
|
|
|
|
6-2, 6-2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
First Round |
|
|
Second Round |
|
|
Third Round |
|
|
Fourth Round |
|
|
Fifth Round |
|
|
Sixth & Seventh Rounds |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alan Fijalkowski, Buffalo Grove |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kyle Hahn, Oak Park (O.P.-River Forest) |
|
|
Kyle Hahn |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 7-5 |
|
|
⇒ Peter Horne |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-4 |
|
Kyle Hahn |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alec Lindemann, Ottawa (Twp.) |
|
|
|
|
Ben Urshan |
|
|
Kyle Hahn |
|
|
|
|
|
|
|
Bill Johnson, Moline (H.S.) |
|
|
Bill Johnson |
|
6-4, 6-0 |
|
|
⇒ Mark Wu |
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-0 |
|
|
⇒ Ben Urshan |
|
|
|
|
|
6-0, 6-2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Riley Muren, O'Fallon (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mark Wu |
|
|
|
|
Kyle Brumleve, Teutopolis |
|
|
Kyle Brumleve |
|
|
|
|
|
|
|
Nick Urban |
|
|
Nick Urban |
|
6-1, 7-6(4) |
|
|
⇒ Chandler Stimpert |
|
|
|
|
|
|
|
4-6, 6-3, 6-3 |
|
|
⇒ Kyle Scheffers |
|
|
|
|
6-2, 6-3 |
|
Chandler Stimpert |
|
|
|
|
|
|
|
7-5, 6-1 |
Devohn Hall, Flossmoor (Homewood-F.) |
|
|
|
|
Elisha Hougland |
|
|
Elisha Hougland |
|
|
|
|
|
Elisha Hougland, Hampshire |
|
|
Elisha Hougland |
|
6-1, 6-1 |
|
|
⇒ Nick Urban |
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-2 |
|
|
⇒ Jack Geissler |
|
|
|
|
|
6-4, 6-3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alex Totten, Normal (University) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Consolation Quarterfinal |
Austin Mueller, Belleville (Althoff Catholic) |
|
|
Alex Totten |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kyle Scheffers |
6-4, 6-1 |
|
|
⇒ Mark McLaughlin |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tytus Metzler |
|
|
|
|
6-1, 6-1 |
|
Mark McLaughlin |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-4, 6-4 |
Hayden Dodds, Champaign (Central) |
|
|
|
|
Nick Zazove |
|
|
Nick Zazove |
|
|
|
|
|
|
Ezra Frick, Marion (H.S.) |
|
|
Hayden Dodds |
|
6-3, 6-1 |
|
|
⇒ Victor Spolidorio |
|
|
|
|
|
|
6-2, 7-6(5) |
|
|
⇒ Nick Zazove |
|
|
|
|
|
6-4, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Andrew Oreshkov, Springfield (Sacred Heart-Griffin) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nick Zazove |
|
|
|
Amit Iyer, Naperville (Neuqua Valley) |
|
|
Amit Iyer |
|
|
|
|
|
|
|
Tytus Metzler |
|
|
Tytus Metzler |
6-4, 6-2 |
|
|
⇒ Adom Dumanian |
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-0 |
|
|
⇒ Brandon Harris |
|
|
|
|
6-1, 6-1 |
|
Amit Iyer |
|
|
|
|
|
|
|
7-6(4), 6-2 |
|
Cuyler Burke, LaGrange (Lyons) |
|
|
|
|
Eric Pohl |
|
|
Amit Iyer |
|
|
|
|
|
|
Jonluke Passett, Orland Park (Sandburg) |
|
|
Jonluke Passett |
|
6-2, 6-2 |
|
|
⇒ Tytus Metzler |
|
|
|
|
|
|
|
4-6, 6-0, 6-0 |
|
|
⇒ Eric Pohl |
|
|
|
|
|
6-4, 6-2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 6-4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|