Home | Site Index | About IHSA | About IHSA.org | Feedback

  Boys Soccer Class AA Sectional Pairings 2000-01 

This post lists the sectionals in bracket order. The original post was incorrect.

PLAINFIELD SECTIONAL
Fri., Oct. 20, or Sat. Oct. 21
Match 1 — (9) Romeoville at (8) Bolingbrook
Tue., Oct. 24
Match 2 — Winner Match 1 at (1) New Lenox (Lincoln-Way)
Match 3 — (5) Tinley Park (Andrew) at (4) Plainfield
Match 4 — (7) Oswego at (2) Naperville (Neuqua Valley)
Match 5 — (6) Lockport (Twp.) at (3) Joliet (Twp.)
Thu., Oct. 26
Match 6 — Winner Match 2 vs. Winner Match 3
Match 7 — Winner Match 4 vs. Winner Match 5
Sat., Oct. 28
Match 8 — Winner Match 6 vs. Winner Match 7

PALOS HEIGHTS (SHEPARD) SECTIONAL
Fri., Oct. 20, or Sat. Oct. 21
Match 1 — (9) Palos Height (Shepard) at (8) Oak Forest
Tue., Oct. 24
Match 2 — Winner Match 1 at (1) Orland Park (Sandburg)
Match 3 — (5) Chicago Heights (Bloom Twp.) at (4) Chicago Heights (Marian)
Match 4 — (7) South Holland (Thornwood) at (6) Palos Hills (Stagg)
Match 5 — (6) Harvey (Thornton) at (3) Flossmoor (Homewood-F.)
Thu., Oct. 26
Match 6 — Winner Match 2 vs. Winner Match 3
Match 7 — Winner Match 4 vs. Winner Match 5
Sat., Oct. 28
Match 8 — Winner Match 6 vs. Winner Match 7

FRANKLIN PARK (LEYDEN) SECTIONAL
Fri., Oct. 20, or Sat. Oct. 21
Match 1 — (9) Maywood (Proviso East) at (8) Bensenville (Fenton)
Tue., Oct. 24
Match 2 — Winner Match 1 at (1) Elmhurst (York)
Match 3 — (5) Roselle (Lake Park) at (4) Franklin Park (Leyden)
Match 4 — (7) Chicago (Gordon Tech) at (2) Oak Park (O.P. River Forest)
Match 5 — (6) Chicago (St. Patrick) at (3) Addison (A. Trail)
Thu., Oct. 26
Match 6 — Winner Match 2 vs. Winner Match 3
Match 7 — Winner Match 4 vs. Winner Match 5
Sat., Oct. 28
Match 8 — Winner Match 6 vs. Winner Match 7

VILLA PARK (WILLOWBROOK) SECTIONAL
Fri., Oct. 20, or Sat. Oct. 21
Match 1 — (9) Chicago (DeLaSalle) at (8) Hillside (Proviso West)
Tue., Oct. 24
Match 2 — Winner Match 1 at (1) Downers Grove (North)
Match 3 — (5) Glen Ellyn (Glenbard South) at (4) Villa Park (Willowbrook)
Match 4 — (7) Lombard (Glenbard East) at (2) Berwyn-Cicero (Morton)
Match 5 — (6) Chicago (St. Ignatius) at (3) Glen Ellyn (Glenbard West)
Thu., Oct. 26
Match 6 — Winner Match 2 vs. Winner Match 3
Match 7 — Winner Match 4 vs. Winner Match 5
Sat., Oct. 28
Match 8 — Winner Match 6 vs. Winner Match 7

SKOKIE (NILES WEST) SECTIONAL
Fri., Oct. 20, or Sat. Oct. 21
Match 1 — (9) Wilmette (Loyola Academy) at (8) Skokie (Niles North)
Match 2 — (10) Des Plaines (Maine West) at (7) Park Ridge (Maine East)
Tue., Oct. 24
Match 3 — Winner Match 1 at (1) Evanston (Twp.)
Match 4 — (5) Northbrook (Glenbrook North) at (4) Glenview (Glenbrook South)
Match 5 — Winner Match 2 at (2) Winnetka (New Trier)
Match 6 — (6) Skokie (Niles West) at (3) Park Ridge (Maine South)
Thu., Oct. 26
Match 7 — Winner Match 3 vs. Winner Match 4
Match 8 — Winner Match 5 vs. Winner Match 6
Sat., Oct. 28
Match 9 — Winner Match 7 vs. Winner Match 8

BARRINGTON SECTIONAL
Fri., Oct. 20, or Sat. Oct. 21
Match 1 — (9) Deerfield at (8) Highland Park
Match 2 — (10) Waukegan at (7) Mundelein (H.S.)
Match 3 — (11) Zion (Z.-Benton) at (6) Lake Forest (H.S.)
Tue., Oct. 24
Match 4 — Winner Match 1 at (1) Barrington
Match 5 — (5) Lake Zurich at (4) Libertyville
Match 6 — Winner Match 2 at (2) Lincolnshire (Stevenson)
Match 7 — Winner Match 3 at (3) Mundelein (Carmel)
Thu., Oct. 26
Match 8 — Winner Match 4 vs. Winner Match 5
Match 9 — Winner Match 6 vs. Winner Match 7
Sat., Oct. 28
Match 10 — Winner Match 8 vs. Winner Match 9

ARLINGTON HEIGHTS (HERSEY) SECTIONAL
Fri., Oct. 20, or Sat. Oct. 21
Match 1 — (9) Mt. Prospect (Prospect) at (8) Wheeling
Match 2 — (10) Schaumburg at (7) Arlington Heights (Hersey)
Match 3 — (11) Elk Grove Village (E.G.) at (6) Rolling Meadows
Tue., Oct. 24
Match 4 — Winner Match 1 at (1) Hoffman Estates (Conant)
Match 5 — (5) Palatine (H.S.) at (4) Palatine (Fremd)
Match 6 — Winner Match 2 at (2) Buffalo Grove (H.S.)
Match 7 — Winner Match 3 at (3) Hoffman Estates (H.S.)
Thu., Oct. 26
Match 8 — Winner Match 4 vs. Winner Match 5
Match 9 — Winner Match 6 vs. Winner Match 7
Sat., Oct. 28
Match 10 — Winner Match 8 vs. Winner Match 9

ST. CHARLES (EAST) SECTIONAL
Fri., Oct. 20, or Sat. Oct. 21
Match 1 — (9) Elgin (Larkin) at (8) Elgin (H.S.)
Match 2 — (10) Streamwood at (7) Carol Stream (Glenbard North)
Tue., Oct. 24
Match 3 — Winner Match 1 at (1) Bartlett
Match 4 — (5) West Chicago (H.S.) at (4) Wheaton (North)
Match 5 — Winner Match 2 at (2) St. Charles (East)
Match 6 — (6) Wheaton (W. Warrenville South) at (3) Batavia
Thu., Oct. 26
Match 7 — Winner Match 3 vs. Winner Match 4
Match 8 — Winner Match 5 vs. Winner Match 6
Sat., Oct. 28
Match 9 — Winner Match 7 vs. Winner Match 8

ROCKTON (HONONEGAH) SECTIONAL
Fri., Oct. 20, or Sat. Oct. 21
Match 1 — (9) Rockford (East) at (8) Machesney Park (Harlem)
Match 2 — (10) Rockford (Jefferson) at (7) Rockford (Auburn)
Tue., Oct. 24
Match 3 — Winner Match 1 at (1) Rockton (Hononegah)
Match 4 — (5) Freeport at (4) Woodstock (H.S.)
Match 5 — Winner Match 2 at (2) Rockford (Boylan)
Match 6 — (6) Belvidere at (3) Rockford (Guilford)
Thu., Oct. 26
Match 7 — Winner Match 3 vs. Winner Match 4
Match 8 — Winner Match 5 vs. Winner Match 6
Sat., Oct. 28
Match 9 — Winner Match 7 vs. Winner Match 8

CRYSTAL LAKE (PRAIRIE RIDGE) SECTIONAL
Fri., Oct. 20, or Sat. Oct. 21
Match 1 — (9) Crystal Lake (South) at (8) Grayslake
Match 2 — (10) Round Lake at (7) McHenry
Tue., Oct. 24
Match 3 — Winner Match 1 at (1) Cary (C.-Grove)
Match 4 — (5) Crystal Lake (Prairie Ridge) at (4) Carpentersville (Dundee Crown)
Match 5 — Winner Match 2 at (2) Algonquin (Jacobs)
Match 6 — (6) Antioch at (3) Gurnee (Warren)
Thu., Oct. 26
Match 7 — Winner Match 3 vs. Winner Match 4
Match 8 — Winner Match 5 vs. Winner Match 6
Sat., Oct. 28
Match 9 — Winner Match 7 vs. Winner Match 8

EAST MOLINE (UNITED) SECTIONAL
Fri., Oct. 20, or Sat. Oct. 21
Match 1 — (9) Pekin at (8) Galesburg
Match 2 — (10) Rock Island (H.S.) at (7) Bloomington (H.S.)
Match 3 — (11) Ottawa (Twp.) at (6) Normal (Community West)
Tue., Oct. 24
Match 4 — Winner Match 1 at (1) Quincy (Sr.)
Match 5 — (5) Bradley (B.-Bourbonnais) at (4) Normal (Community)
Match 6 — Winner Match 2 at (2) East Moline (United)
Match 7 — Winner Match 3 at (3) Moline (H.S.)
Thu., Oct. 26
Match 8 — Winner Match 4 vs. Winner Match 5
Match 9 — Winner Match 6 vs. Winner Match 7
Sat., Oct. 28
Match 10 — Winner Match 8 vs. Winner Match 9

SPRINGFIELD (H.S.) SECTIONAL
Fri., Oct. 20, or Sat. Oct. 21
Match 1 — (9) Danville at (8) Belleville (East)
Match 2 — (13) Cahokia at (4) Springfield (H.S.)
Match 3 — (12) Alton (Sr.) at (5) Collinsville
Match 4 — (10) Belleville (West) at (7) Springfield (Southeast)
Match 5 — (14) East St. Louis (Sr.) at (3) O'Fallon
Match 6 — (11) Springfield (Lanphier) at (6) Champaign (Centennial)
Tue., Oct. 24
Match 7 — Winner Match 1 at (1) Granite City
Match 8 — Winner Match 2 vs. Winner Match 3
Match 9 — Winner Match 4 at (2) Edwardsville
Match 10 — Winner Match 5 vs. Winner Match 6
Thu., Oct. 26
Match 11 — Winner Match 7 vs. Winner Match 8
Match 12 — Winner Match 9 vs. Winner Match 10
Sat., Oct. 28
Match 13 — Winner Match 11 vs. Winner Match 12

AURORA (WAUBONSIE VALLEY) SECTIONAL
Fri., Oct. 20, or Sat. Oct. 21
Match 1 — (9) Aurora (East) at (8) LaGrange (Lyons)
Tue., Oct. 24
Match 2 — Winner Match 1 at (1) Naperville (Central)
Match 3 — (5) Hinsdale (Central) at (4) Downers Grove (South)
Match 4 — (7) Hinsdale (South) at (2) Naperville (North)
Match 5 — (6) Aurora (West) at (3) Aurora (Waubonsie Valley)
Thu., Oct. 26
Match 6 — Winner Match 2 vs. Winner Match 3
Match 7 — Winner Match 4 vs. Winner Match 5
Sat., Oct. 28
Match 8 — Winner Match 6 vs. Winner Match 7

BLUE ISLAND (EISENHOWER) SECTIONAL
Fri., Oct. 20, or Sat. Oct. 21
Match 1 — (9) Oak Lawn (Richards) at (8) Burbank (St. Lawrence)
Match 2 — (10) Chicago (St. Rita) at (7) Burbank (Reavis)
Tue., Oct. 24
Match 3 — Winner Match 1 at (1) Blue Island (Eisenhower)
Match 4 — (5) Chicago (Brother Rice) at (4) Oak Lawn (Community)
Match 5 — Winner Match 2 at (2) Summit (Argo)
Match 6 — (6) Chicago (Mt. Carmel) at (3) Chicago (Marist)
Thu., Oct. 26
Match 7 — Winner Match 3 vs. Winner Match 4
Match 8 — Winner Match 5 vs. Winner Match 6
Sat., Oct. 28
Match 9 — Winner Match 7 vs. Winner Match 8


Home | Site Index | About IHSA | About IHSA.org | Feedback