Gurnee (Warren) Speech: Individual Events Sectional Results
Posted Saturday, February 12, 2005 at 7:58 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail .
Managers were asked to list only those competitors who advance to the next level.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Manager's NoteMay the Warren 2005 Sectional be forever hereafter known as the Tournament of Ties
Team Scores
Pl School Score Head Coach(es)
3 Glenbrook North 21 Chuck Dribin
3 Elk Grove 21 Chuck Cavazos
2 Glenbard West 33 Tony Crowley
1 Wheaton North 38 Stan Austin
1 Glenbrook South 38 Scott McDermott
1 Warren Township 38 Deb Woodard
Dramatic Duet Acting
Pl School 1st Competitor Yr 2nd Competitor Yr
1 Rolling Meadows Kaitlin Fine Sr. Emily Labbe Sr. Riding the Bus with my Sister
2 Wheaton (North) Pam Knepper Sr. Cara Lewis Sr. Never In My Lifetime
3 Northbrook (Glenbrook North) Yuriy Sardarov Jr. Kevin Kurasch Sr. Dominick and Eugene
Dramatic Interpretation
Pl School Competitor Yr
1 Glenview (Glenbrook South) Colleen Skemp Jr. Inside Out-Upside Down
2 Mt. Prospect (Prospect) Laura Hubert Jr. I don't know what I'm doing
3 Gurnee (Warren) Spencer Mule Sr. Widows and Children First
3 Rolling Meadows Kaitlin Fine Sr. Frozen
Extempore Speaking
Pl School Competitor Yr
1 Wheaton (North) Lauren Nelson Sr.
2 Glenview (Glenbrook South) Natalia Narejko Sr.
3 Palatine (Fremd) Matt Vella Sr.
Humorous Duet Acting
Pl School 1st Competitor Yr 2nd Competitor Yr
1 Wheaton (North) Catherine Woodiwiss Sr. Colin Delaney So. The Compleat Works of Wllm Shkspr
2 Glenview (Glenbrook South) David Primer Sr. Ryan Fuss Jr. Basic Training
3 Gurnee (Warren) Joey Griffiths Sr. John Murphy Sr. Wish Fulfillment
Humorous Interpretation
Pl School Competitor Yr
1 Gurnee (Warren) John Murphy Sr. God's Favorite
2 Northbrook (Glenbrook North) Lauren Saks Jr. The Emperor's New Clothes: An All-Star Illustrated Retelling...
3 Glen Ellyn (Glenbard West) Paul Savaiano Sr. Romeo, You Idiot
Impromptu Speaking
Pl School Competitor Yr
1 Glen Ellyn (Glenbard West) Pat Frank Sr.
2 North Chicago Joey Philipp Jr.
3 Palatine (Fremd) Scott Jensen Sr.
Oratorical Declamation
Pl School Competitor Yr
1 Gurnee (Warren) Madeline Weiland Sr. How Good Do We Have To Be?
2 Bensenville (Fenton) Lauren Sowa Jr. University of Michigan Commencement Address
3 Palatine (Fremd) Matt Vella Sr. Education by the Numbers
3 Wheaton (North) Andrea DeCamp Sr. Rules To Live By:..From Someone Who's Been There And Done That
Oratory
Pl School Competitor Yr
1 Glen Ellyn (Glenbard West) Clare Malone Sr. It's Not Easy Being Green
2 Northbrook (Glenbrook North) Emily Machado Sr. Say What You Feel
3 Glenview (Glenbrook South) Eddie Itkin Jr. 50 Cent's Guide to Etiquette
Original Comedy
Pl School Competitor Yr
1 Glenview (Glenbrook South) David Primer Sr. Training Wheels, Glow Sticks, and the Wonderful World of Disney
2 Elk Grove Village (E.G.) Mike Pruim Sr. Mikey's Point
3 Wheaton (North) Colin Delaney So. Why Live Life When You Can Live Lifo?
Prose Reading
Pl School Competitor Yr
1 Zion (Z.-Benton) Chelsea Thompson Sr.
2 Glenview (Glenbrook South) Laura Manning Fr.
3 Gurnee (Warren) Lindsay Binkley Sr.
Radio Speaking
Pl School Competitor Yr
1 Glen Ellyn (Glenbard West) Tyler Healy Sr.
2 Rolling Meadows Cara Lawson Sr.
3 Elk Grove Village (E.G.) Kelly Ricci Jr.
Special Occasion Speaking
Pl School Competitor Yr
1 Gurnee (Warren) A. J. Aguado Jr. Good Reception
2 Glen Ellyn (Glenbard West) Pat Frank Sr. The Yellow Arrogance Brick Road
3 Northbrook (Glenbrook North) Jordan Teitelbaum Sr. Extra! Extra! Entertainment
Verse Reading
Pl School Competitor Yr
1 Wheaton (North) Manny Reynoso Jr.
2 Gurnee (Warren) Matt Kaufmann Jr.
3 North Chicago Cassandra Wright Jr.
3 Palatine (Fremd) Meredith Wall Sr.
Performance in the Round
Pl School
1 Wheaton (North) Wanda Hickey's Night Of Golden Memories
2 Palatine (Fremd) In Memorium
3 Glen Ellyn (Glenbard West) The Big Bang
3 Gurnee (Warren) Cut
|