Orland Park (Sandburg) Individual Events Sectional Results
Posted Sunday, February 10, 2002 at 2:25 am
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail Scott Johnson at scott@ihsa.org.
Managers were asked to list only those competitors who advance to the next level.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Team Scores
Pl School Score Head Coach(es)
1 Oak Lawn (Community) 66 Tom Dzurison
2 Downers Grove (South) 57 Jan Heiteen
3 Orland Park (Sandburg) 33 Daniel Sackett
4 Downers Grove (North) 30 Melissa Carlson, Bill Fleming
5 Evanston (Twp.) 17
Dramatic Duet Acting
Pl School 1st Competitor Yr 2nd Competitor Yr
1 Orland Park (Sandburg) Lisa Anne Berube Sr. Dan Holloway Jr. Sweet Nothing in My Ear
2 Oak Lawn (Community) Marc Palluck Sr. Sarah Goldrick Sr. Rhapsody
3 Downers Grove (South) Beth Lach Sr. Andy Junk So. The Man Who Couldn't Dance
Dramatic Interpretation
Pl School Competitor Yr
1 Orland Park (Sandburg) Dan Holloway Jr. Telephone Man
2 Oak Lawn (Community) Caleb Kosek Sr. The Invention of Love
3 Downers Grove (South) Beth Lach Sr. God Said, "Ha!'
Extempore Speaking
Pl School Competitor Yr
1 Downers Grove (South) Rick Fenbert Sr.
2 Oak Lawn (Community) Jason Cascio Sr.
3 Evanston (Twp.) Joanna Kretchmer Sr.
Humorous Duet Acting
Pl School 1st Competitor Yr 2nd Competitor Yr
1 Oak Lawn (Community) Marc Palluck Sr. Justin Lopez So. Rosencrantz and Guildenstern are Dead
2 Downers Grove (South) Stuart Seale So. Maggie Killacky So. Jerry Finnegan's Sister
3 Elk Grove Village (E.G.) Mike Gardner Jr. Jenni Thomas Sr. Dr. Fritz
Humorous Interpretation
Pl School Competitor Yr
1 Downers Grove (South) Jeff Blum Sr. The Emperor's New Clothes
2 Oak Lawn (Community) Justin Lopez So. Oh Brother Where Art Thou
3 Palatine (Fremd) Stephanie Chung Sr. The Complete History of America
3 Downers Grove (North) Jessica Rhoades Jr. Competion Piece
Impromptu Speaking
Pl School Competitor Yr
1 Palatine (H.S.) Adam Netzel Sr.
2 Oak Lawn (Community) Grant Suhs Jr.
3 Downers Grove (North) Megan Rooney Sr.
3 Evanston (Twp.) Joanna Kretchmer Sr.
Oratorical Declamation
Pl School Competitor Yr
1 Downers Grove (South) Neha Datt Sr. Or Forever Hold Your Peace
2 Park Ridge (Maine East) Sulani Perera Sr. A Short Guide to a Happy Life
3 Downers Grove (North) Sarah Derer Jr. Prize and Embrace What is America
Oratory
Pl School Competitor Yr
1 Oak Lawn (Community) Amy Zero Sr. I Have the Power
2 Downers Grove (South) Allison Faetz Sr. Take Out the Trash
3 Orland Park (Sandburg) Lisa Anne Berube Sr. The Freedom to Choose
Original Comedy
Pl School Competitor Yr
1 Oak Lawn (Community) Caleb Kosek Sr. Isn't That a Gay O.C.
2 Downers Grove (South) Leslie Sheppard Sr. Do the White Thang!
3 Orland Park (Sandburg) Mike Piszynski Jr. Successful Failure
Prose Reading
Pl School Competitor Yr
1 Downers Grove (South) Dan Bulla Sr.
2 Palatine (Fremd) Connie Parng Sr.
3 Downers Grove (North) Dustin Guzior Sr.
3 Oak Lawn (Community) Deanne Drechsler Sr.
Radio Speaking
Pl School Competitor Yr
1 Oak Lawn (Community) David Vognar So.
2 Downers Grove (South) Jon Hansen Sr.
3 Des Plaines (Maine West) Amy Churchill Sr.
Special Occasion Speaking
Pl School Competitor Yr
1 Elk Grove Village (E.G.) Jillian Lohndorf Sr. How To Be A Rock Star
2 Downers Grove (North) Jillian Burstein So. Own it, Embrace it, but Leave it at the Door
3 Oak Lawn (Community) Megan Hincks So. Sex and Sensibility
Verse Reading
Pl School Competitor Yr
1 Oak Lawn (Community) Val Olson Sr.
2 Orland Park (Sandburg) Elizabeth Dampf Jr.
3 Downers Grove (South) Allison Faetz Sr.
Performance in the Round
Pl School
1 Oak Lawn (Community) Among the Thugs
2 Downers Grove (South) The Big Bang
3 Orland Park (Sandburg) The Laramie Project
|