Downers Grove (South) Individual Events Sectional Results
Posted Sunday, February 11, 2001 at 12:22 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail Scott Johnson at scott@ihsa.org.
Managers were asked to list only those competitors who advance to the next level.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Team Scores
Pl School Score Head Coach(es)
1 Downers Grove South 66 Jan Heiteen
2 Oak Lawn 40 Tom Dzurison
3 Sandburg 39 Dan Sackett
4 Downers Grove North 28 Missy Carlson
5 Evanston 17 Nancy Schultz
Dramatic Duet Acting
Pl School 1st Competitor Yr 2nd Competitor Yr
1 Downers Grove (South) Beth Lach Jr. Katarina Ruscic Jr. The Apple Doesn't Fall
2 Maywood (Proviso East) Devin Tolar Sr. Jennifer Swilley Jr. 'Hunter'
3 Orland Park (Sandburg) Kristine Heiting Sr. Lisa Berube Jr. For Both of Us
Dramatic Interpretation
Pl School Competitor Yr
1 Downers Grove (South) Camille Kuthrell Sr. Pretty Fire
2 Oak Lawn (Community) Caleb Kosek Jr. A Chorus Line
3 Des Plaines (Maine West) Marta Kuersten Sr. Bash
Extempore Speaking
Pl School Competitor Yr
1 Evanston (Twp.) Joanna Kretchmer Jr.
2 Hoffman Estates (Conant) Harsha Rao Sr.
3 Downers Grove (South) Rob Cook Sr.
3 Orland Park (Sandburg) Steve Ford Sr.
Humorous Duet Acting
Pl School 1st Competitor Yr 2nd Competitor Yr
1 Downers Grove (South) Cristina Panfilio Sr. Jeff Blum Jr. Let's Go Already
2 Oak Lawn (Community) Amy Zavala Sr. Marc Palluck Jr. Single White Female
3 Downers Grove (North) Kristin King Jr. Dustin Guzior Jr. The Marriage Counselor
Humorous Interpretation
Pl School Competitor Yr
1 Downers Grove (South) Cristina Panfilio Sr. Stay Carl Stay
2 Orland Park (Sandburg) Leah Wessman Sr. Best in Show
3 Oak Park (O.P.-River Forest) Michael Ashford Jr. Let Sleeping Beauties Lie
Impromptu Speaking
Pl School Competitor Yr
1 Downers Grove (North) Megan Rooney Jr.
2 Hoffman Estates (Conant) Dan Schier Sr.
3 Downers Grove (South) Kate Danziger Sr.
Oratorical Declamation
Pl School Competitor Yr
1 Downers Grove (South) Narissa Nonzee Sr. Superwoman is Dead...!
2 Franklin Park (Leyden) Scott Tharp Sr. The Lion & Me
3 Chicago (Marist) Aldo Burcheri Sr. The Fruits of Frustration
Oratory
Pl School Competitor Yr
1 Downers Grove (North) Beth Rooney Sr. Dan: Portrait of a Teenage Cynic
2 Oak Lawn (Community) Amy Zero Jr. Kakorrhaphiophobia
3 Elk Grove Village (E.G.) Jeewon Lee Sr. Oh No, OO!!
Original Comedy
Pl School Competitor Yr
1 Downers Grove (South) Jeff Blum Jr. I Don't Wanna Grow Up
2 Oak Lawn (Community) Marc Palluck Jr. The Big Scoop
3 Orland Park (Sandburg) Phillip Sadler Jr. A Comedy of Biblical Proportions
Prose Reading
Pl School Competitor Yr
1 Orland Park (Sandburg) Dan Holloway So.
2 Chicago (Marist) Michael Fagin So.
3 Downers Grove (South) Drew Gulley Sr.
Radio Speaking
Pl School Competitor Yr
1 Downers Grove (South) Allison Quatrini Sr.
2 Oak Lawn (Community) Brian Caster Sr.
3 Elk Grove Village (E.G.) Kotim Pak Sr.
Special Occasion Speaking
Pl School Competitor Yr
1 Orland Park (Sandburg) Leah Wessman Sr. Absolutaphobia
2 Downers Grove (South) Kate Danziger Sr. To the Mattresses!
3 Oak Lawn (Community) Amy Zavala Sr. Read Between the Lines
Verse Reading
Pl School Competitor Yr
1 Bensenville (Fenton) David Tolemy Sr.
2 Downers Grove (South) Camille Kuthrell Sr.
3 Orland Park (Sandburg) Kristine Heiting Sr.
Performance in the Round
Pl School
1 Downers Grove (South) The Secret Diary of Adrian Mole, Aged 13 3/4
2 Orland Park (Sandburg) Italian Funerals and Festive Occasions
3 Oak Park (O.P.-River Forest) The Yellow Boat
|