New Lenox (Lincoln-Way) Regional Results
Posted Saturday, February 5, 2000 at 10:33 p.m.
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail Scott Johnson (scott@ihsa.org).
Managers were asked to list only those competitors who advance to the next level.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing in this list are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Team ScoresPl School Head Coach Score
1 Oswego Heather Yager 56
2 New Lenox (Lincoln-Way) John R. Shields 39
2 Joliet (Twp.) Mike Zigrossi 39
4 Naperville (Neuqua Valley) Nate Richmond 32
Dramatic Duet ActingPl School 1st Competitor Yr 2nd Competitor Yr
1 Tinley Park (Andrew) Kevin Durnbaugh So. Michelle Krichbaum * Sr. 'Black & Blue'
2 Joliet (Twp.) Megan Minarich Jr. Geoff Zigrossi * Sr. 'The Shadow Box'
3 Oswego Adam Poss * Jr. Sarah Wright * Sr. 'The Dining Room'
4 Naperville (Neuqua Valley) Johnna Bond Sr. Matt Wagoner Sr. 'Who's Afraid of Virginia Woolf?'
Dramatic InterpretationPl School Competitor Yr
1 New Lenox (Lincoln-Way) Meghan Cox * Jr. 'Transmogrification'
2 Joliet (Twp.) Rebecca Martinez Jr. 'As Angels Watch'
3 Naperville (Neuqua Valley) Michelle Morin Jr. 'Sybil'
4 Oswego Amanda Dennis So. 'Wit'
Extempore SpeakingPl School Competitor Yr
1 Plainfield Matt Fuehrmeyer Sr.
2 Yorkville Kristin White Fr.
3 New Lenox (Lincoln-Way) Atilla Hallsby So.
4 Aurora (Waubonsie Valley) Missy Cantu Jr.
Humorous Duet ActingPl School 1st Competitor Yr 2nd Competitor Yr
1 Oswego Mike Peters Jr. Adam Poss * Jr. 'Soul Survivor'
2 Joliet (Twp.) Geoff Zigrossi * Sr. Jennifer Wills Fr. 'Brothers'
3 New Lenox (Lincoln-Way) Lauren Berwanger Jr. Meghan Cox * Jr. 'Funeral Parlor'
4 Plainfield Nick Puddicombe * Sr. Dave Rinehart Sr. 'Over the Tavern'
Humorous InterpretationPl School Competitor Yr
1 Joliet (Twp.) Keith Kristinat Sr. 'The Hardy Boys and the Mystery of Where Babies Come From'
2 Oswego Amanda Grudzien Sr. 'London Suite'
3 Romeoville Geoffrey Arndt Sr. 'The Adventures of Captain Neato-Man'
4 Plainfield Nick Puddicombe * Sr. 'Norman, Is That You?'
4 Aurora (Ill.Math & Sci. Academy) Elizabeth Gilbert Sr. 'The Glass Menagerie: For Whom the Southern Belle Tolls'
Impromptu SpeakingPl School Competitor Yr
1 Oswego Eleni Pinnow Sr.
2 Plainfield Kent Smith Sr.
3 Aurora (Waubonsie Valley) Taran Patel So.
4 Joliet (Twp.) Joe Facchina Sr.
Oratorical DeclamationPl School Competitor Yr
1 Oswego Jenny Gebauer Jr. 'Service Above Self'
2 New Lenox (Lincoln-Way) Christy Patrick Sr. 'Knives, Guns, and Dogs'
3 Aurora (West) Audrey Kline So. 'How To Find True Love'
4 Naperville (Neuqua Valley) Rachel Sinnen Fr. 'Dangerous Trends'
4 Tinley Park (Andrew) Melissa Esposito So. 'What's Your Real Job?'
OratoryPl School Competitor Yr
1 Oswego Kate Palm Jr. 'Generation Stressed'
2 Naperville (Neuqua Valley) Kristen Chirico So. 'Choosing Life'
3 New Lenox (Lincoln-Way) Graig Mason Sr. 'Lights, Camera, Action'
4 Plainfield Kristen Lackore So. 'Morning, Yes. Good? No.'
Original ComedyPl School Competitor Yr
1 Oswego Sarah Wright * Sr. 'Warning Labels'
2 Aurora (Ill. Math & Sci. Academy) Winn Wasson Jr. 'Duck a L'Orange'
3 Aurora (West) Brie Wetherington Sr. 'Everyday Monsters'
4 Tinley Park (Andrew) Gary Malinowski So. 'Lunch Hour'
Prose ReadingPl School Competitor Yr
1 Joliet (Twp.) Lori Beth Gregory So.
2 Tinley Park (Andrew) Christine Werbiansky So.
3 New Lenox (Lincoln-Way) Summer Brown Jr.
4 Romeoville Regina Hobbs * Sr.
4 Oswego Katie Kirby Jr.
Radio SpeakingPl School Competitor Yr
1 Tinley Park (Andrew) Michelle Krichbaum * Sr.
2 Naperville (Neuqua Valley) David Della Terza Jr.
3 New Lenox (Lincoln-Way) Imran Ahmad So.
4 Joliet (Twp.) Alexandra Breske Fr.
Special Occasion SpeakingPl School Competitor Yr
1 Oswego Mindy Hammons Jr. 'Paranoia: Will It Destroy Ya?'
2 New Lenox (Lincoln-Way) Melissa Studer Sr. 'Stress'
3 Naperville (Neuqua Valley) Lisa Edgar Jr. 'Learn, Plan, Live'
4 Plainfield Lauren Benozzi Jr. 'A Body to Die(t) For'
Verse ReadingPl School Competitor Yr
1 Naperville (Neuqua Valley) Sarah Popek Jr.
2 Joliet (Twp.) Casey McGrath Jr.
2 Oswego Joy Whelan Jr.
4 Plainfield Kerrilee Rivers So.
4 Romeoville Regina Hobbs * Sr.
Performance in the RoundPl School
1 Joliet (Twp.) 'Subterranean Homesick Blues Again'
2 New Lenox (Lincoln-Way) 'The Original Last Wish Baby'
3 Oswego 'How To Succeed in Medicine Without Really Trying'
Performance in the Round Cast #1Name of School: Joliet (Twp.)
Coaches
Mike Zigrossi
Cast Yr
Christa Koskosky Fr.
Jillian Minarich Fr.
Josh Nordmark Fr.
Max Puthoff So.
Marc Zigrossi Fr.
Performance in the Round Cast #2Name of School: New Lenox (Lincoln-Way)
Coaches
John R. Shields
Nancy Beach
Marcia Steward
Cast Yr
Tiffany Albers-Lopez So.
Kristen Bachand Fr.
Rachel Garritano Fr.
James Gavin So.
Charlie Houston Fr.
Becky Hughes So.
Jackie Janus So.
Nicole Oehmen So.
Performance in the Round Cast #3Name of School: Oswego
Coaches
Heather Yager
Jim Allen
Donna Barnes
Cast Yr
Erin Baumrucker So.
Clarence Booth Sr.
Alyssa Brauweiler Fr.
Ryan Henry Fr.
Mike Luxum Jr.
Nina Nguyen Sr.
Val Stewart Jr.
Pat Stickney So.
|