Braidwood (Reed-Custer) Regional Results
Posted Saturday, February 5, 2000 at 7:12 p.m.
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail Scott Johnson (scott@ihsa.org).
Managers were asked to list only those competitors who advance to the next level.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing in this list are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Team ScoresPl School Head Coach Score
1 Braidwood (Reed-Custer) David Scheidecker 63
2 Ottawa (Twp.) Sue Williamson 50
3 Morris Jason Stipp 47
Dramatic Duet ActingPl School 1st Competitor Yr 2nd Competitor Yr
1 Sandwich Leslie Beukelman Sr. Adam Wolf Jr. Fortress
2 Braidwood (Reed-Custer) Dawn Kochan Sr. Nicole Carreno Sr. Misreadings
3 Ottawa (Twp.) Shannon Maney Sr. Molly Quinn So. The Memory of Water
4 Kankakee (Sr.) Nick Eyster Sr. Paulette Zillmer Sr. Of Mice and Men
4 Momence Megan Moline Sr. Trevor Young Jr. When a MAn Loves a Woman
Dramatic InterpretationPl School Competitor Yr
1 Braidwood (Reed-Custer) Jillian Nolan Sr. The Insanity of Mary Girard
2 Ottawa (Twp.) Molly Quinn So. Wit
3 Sandwich Dusty Lee Pekoc Sr. The Illustrated Woman
4 Morris Kathy Kirchoff Jr. If Susan Smith Could Talk
4 Seneca Nikki Overcash So. World Affairs
Extempore SpeakingPl School Competitor Yr
1 Morris Amber Hicks Jr.
2 Braidwood (Reed-Custer) Melissa Tribble Sr.
3 Sandwich Tim Kubisak Sr.
4 Ottawa (Twp.) Alyssa Emanuelson Jr.
Humorous Duet ActingPl School 1st Competitor Yr 2nd Competitor Yr
1 Sandwich Kyle Morrison Sr. Adam Wolf Jr. The Complete Works of William Shakespeare (abridged)
2 Braidwood (Reed-Custer) Jillian Nolan Sr. Jill Schultz Sr. Inconceivable
3 Morris Matt Linick Sr. Mark Huntley Jr. The Complete History of America (abridged)
4 Ottawa (Twp.) Jeff Heider Sr. Kristen Tri So. Jerry Finnegan's Sister
Humorous InterpretationPl School Competitor Yr
1 Ottawa (Twp.) Kelly Monroe So. For Whom the Southern Belle Tolls
2 Sandwich Leslie Beukelman Sr. Radio T.B.S
3 Morris Travis Lock Sr. Breaking Legs
4 Braidwood (Reed-Custer) Joe Tanner So. Three Murders and it's Only Monday
Impromptu SpeakingPl School Competitor Yr
1 Morris Amber Hicks Jr.
2 Braidwood (Reed-Custer) Melissa Tribble Sr.
3 Sandwich Tim Kubisak Sr.
4 Seneca Emilie Grzywa Jr.
Oratorical DeclamationPl School Competitor Yr
1 Braidwood (Reed-Custer) Brandie Carwile Sr. Strength Through Adversity
2 Ottawa (Twp.) Kelly Monroe So. Smart Enough to Excell
3 Bradley (B-Bourbonnais) Marie Nguyen Jr. The Good Daughter
4 Seneca Holly Eltrevoog Sr. A Woman's Place
4 Kankakee (Sr.) Shlynda Davis So. Developing Self Esteem
OratoryPl School Competitor Yr
1 Morris Anne Yatco So. A Woman's Honor
2 Seneca Stephanie Vahle Sr. Cellesene--The 'Miracle' Drug
3 Braidwood (Reed-Custer) Jill Schultz Sr. Spare the Rod
4 Sandwich Lela French So. Tears & Fears from Hazing
Original ComedyPl School Competitor Yr
1 Braidwood (Reed-Custer) Joe Carpita Sr. Election Reform
2 Seneca Matt Keeney Jr. A Starving Actor?
3 Ottawa (Twp.) Shannon Maney Sr. Dante's Muppet Inferno
4 Morris Matt Linick Sr. Coming Attractions
Prose ReadingPl School Competitor Yr
1 Kankakee (Sr.) Elise Jones Sr.
2 Braidwood (Reed-Custer) Dawn Kochan Sr.
3 Ottawa (Twp.) Sarah Dubach So.
4 Coal City Natalie Kuchar Jr.
Radio SpeakingPl School Competitor Yr
1 Seneca Jeff Lockridge Sr.
2 Morris Amanda Wroblewski Sr.
3 Ottawa (Twp.) Tom Lyons Jr.
4 Coal City Bill Burmaster Sr.
Special Occasion SpeakingPl School Competitor Yr
1 Braidwood (Reed-Custer) Nicole Carreno Sr. In Other Words
2 Ottawa (Twp.) Emily Fultz Jr. DILOKSCPS-The Suffering Must Stop
3 Sandwich Ken Young III Jr. Sport a Winning Attitude
4 Morris Shannon Tomis There's Something Different abut that Guy
Verse ReadingPl School Competitor Yr
1 Sandwich Sara Poggi Jr.
2 Braidwood (Reed-Custer) Joe Carpita Sr.
3 Morris Kathy Kirchoff Jr.
4 Ottawa (Twp.) Megan Clair Sr.
Performance in the RoundPl School
1 Morris The Complete Works of William Shakespeare (abridged)
2 Braidwood (Reed-Custer) Shooting Stars
Performance in the Round Cast #1Name of School: Morris
Coaches
Jason Stipp
Jeff Pawlak
Cast Yr
Rebecca Hoge Sr.
Sarah Roth Jr.
Nick Fabek So.
Josh Foster So.
Kelly Malmquist So.
Kevin McFarland Jr.
Tan Miller So.
Katie Hulbert Fr.
Performance in the Round Cast #2Name of School: Braidwood (Reed-Custer)
Coaches
David Scheidecker
Janet Johnston
Julie Nelson
Chris Mueller
Cast Yr
Mack Roberts Sr.
Melissa King Jr.
Veronica Arreola So.
Amanda Engel So.
Katie Kruck So.
Magda Ksiazak So.
Michelle Molloy So.
Heathyr Pritchard So.
|