Pekin Sectional Results
Posted Saturday, February 12, 2000 at 7:14 p.m.
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail Scott Johnson (scott@ihsa.org).
Managers were asked to list only those competitors who advance to the next level.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing in this list are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Team ScoresPl School Head Coach Score
1 Pekin Eric Ewan 43
2 Peoria (Woodruff) Pete Sanfilip 41
3 Rock Island (H.S.) Rino Dellavedrova 31
Dramatic Duet ActingPl School 1st Competitor Yr 2nd Competitor Yr
1 Toulon (Stark County) Randy Yedinek Jr. Ellen Wier* Sr. Little Footsteps
2 Pekin Joanna Dobrowolski* Sr. Matt Sanders* Jr. The Sign in Sydney Brustein's Window
3 Rock Island (H.S.) Jeff Myer Sr. Heather Swanson* Jr. Bar and Ger
Dramatic InterpretationPl School Competitor Yr
1 Moline Anne Sonneville* Jr. Medea
2 Port Byron (Riverdale) Liz Mead Jr. Blue Window
3 Bartonville (Limestone) Sara Jaramillo Jr. Cakewalk
Extempore SpeakingPl School Competitor Yr
1 Rock Island (Alleman) Melissa Sweeney Sr.
2 Cuba Katy Hardy So.
3 Peoria (Woodruff) Matt Adams-Wenger So.
Humorous Duet ActingPl School 1st Competitor Yr 2nd Competitor Yr
1 Peoria (Woodruff) J. D. McQueen Jr. Melissa Del Rio Fr. Labor Pains
2 Rock Island (Alleman) Fiona Miniter Sr. Sean Murphy Jr. Earth Shoes
3 Dunlap Andy Marquis Fr. Nick Bright Fr. Private Wars
Humorous InterpretationPl School Competitor Yr
1 Pekin Danny Shannon Sr. A Funny Thing Happened
2 Rock Island (H.S.) Rosie Myer So. Little Red Riding Hood
3 Moline Anne Sonneville* Jr. The Compleat Wks of Wllm Shkspr (Abridged)
Impromptu SpeakingPl School Competitor Yr
1 Moline Scott Boruff Sr.
2 Monmouth (Yorkwood) Brittany Simmons Sr.
3 Rock Island (Alleman) Bradley Scott Jr.
Oratorical DeclamationPl School Competitor Yr
1 Peoria (Woodruff) Whitney Drury Sr. In Praise of Uselessness
2 Toulon (Stark County) Ellen Wier* Sr. Parenting Has No Finish Line
3 Peoria (Richwoods) Jackie Chu So. When Is a Tree Not a Tree?
OratoryPl School Competitor Yr
1 Pekin Matt Sanders* Jr. You Won't Hear It from Me
2 Peoria (H.S.) Abby Boythe Jr. Risky Recycling
3 Rock Island (H.S.) Angela Jaimes* Jr. Peoria Richwoods
Original ComedyPl School Competitor Yr
1 Pekin Lacy Lowery So. Scary Subs!
2 Kewanee (H.S.) Adal Rafai Sr. My Mom Says I'm Pretty
3 Peoria (Woodruff) Scott Pyle* Jr. Scottie, The Psychic Wonder
Prose ReadingPl School Competitor Yr
1 Peoria (H.S.) Kamal Bolden Jr.
2 Peoria (Woodruff) Lindsay Scott* Jr.
3 Rock Island (H.S.) Heather Swanson* Jr.
Radio SpeakingPl School Competitor Yr
1 Peoria (H.S.) Eric Flatt Jr.
2 Rock Island (H.S.) Angela Jaimes* Jr.
3 Canton Jason Parkinson Jr.
3 Pekin Ben White Sr.
Special Occasion SpeakingPl School Competitor Yr
1 Rock Island (H.S.) Jeff Myer* Sr. The Devil Made Me Do It!
2 Pekin Jordan Ault Sr. Educational Therapy That's Music to the Ear
3 Peoria (Woodruff) Scott Pyle* Jr. The Era of Apology
Verse ReadingPl School Competitor Yr
1 Peoria (Woodruff) Lindsay Scott* Jr.
2 Port Byron (Riverdale) Jillian Riewerts So.
3 Pekin Joanna Dobrowolski* Sr.
Performance in the RoundPl School
1 Pekin The Love Doctor
2 Kewanee (H.S.) Gimble, Gamble, Gumble
3 East Peoria Voices from the Titanic
Performance in the Round Cast #1Name of School: Pekin
Coaches
Lisa Walker
Cast Yr
Lisa Beyer Jr.
Doug Cooper Sr.
Zach Hayes Jr.
Derek Hoover Sr.
Diana Hughes So.
Elizabeth Lange So.
Cathy Martin Jr.
Jon Meinen So.
Lanelle Williamson Sr.
Performance in the Round Cast #2Name of School: Kewanee (H.S.)
Coaches
Peggy Kord
Cast Yr
Ryan Arch So.
Andy Ebert Fr.
Leslie Frantzen So.
Yancy Gillespie So.
Kimberly Heene Fr.
Casey Murray Jr.
Denise Stear Jr.
Megan VanHyfte So.
Aaron Wakefield Jr.
Katharine Woods Sr.
Performance in the Round Cast #3Name of School: East Peoria
Coaches
Kathy Chitwood
Cast Yr
Jessie Bent Jr.
Shennea Bodtke Sr.
Keri Clayton Sr.
JD Cole Jr.
Sara Duke Fr.
Laci Fena Fr.
Megan Gabor Fr.
Christopher Gale Sr.
Stephen Garrison Sr.
Mike Gerber Jr.
Eric Gordon Jr.
Marilyn Haifa Sr.
Katie Hawkey Sr.
Kathy Heiple Sr.
April Hinrichs Fr.
Tia Howell Jr.
Kyle King Fr.
Rob King Jr.
Catreena McCarthy Fr.
Alison Miller Jr.
Performance in the Round Cast #4Name of School: East Peoria (cont.)
Coaches
Kathy Chitwood
Cast Yr
Megan Moravec So.
Hannah Moser Fr.
Ashley Paustian Fr.
Holly Payne So.
Erica Reinhart Fr.
Christina Richards Sr.
Chris Ritscher Fr.
Scotty Sauder Fr.
Stacy Severns So.
Camron Stanley So.
Danny Sutter Sr.
Joe Sutter So.
Tara Terpening Sr.
Stuart Wanless Fr.
Branson Whitman Jr.
Aaron Wood Fr.
Jillian Yancey So.
|