Girls Cross Country Sectional at Aurora (West Aurora) 2016-17
These results were submitted by the tournament or meet manager. If you notice an error or omission, please let us know immediately.
These results are posted as a convenience to fans and media, and need to be checked by the IHSA Office for accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
The results on this page include only those entries advancing to the state finals.
The meet manager has submitted complete results in a PDF document.
|
|
Team scores
1 |
Naperville (North) |
50 |
2 |
Naperville (Neuqua Valley) |
101 |
3 |
Geneva |
105 |
4 |
Aurora (Metea Valley) |
138 |
5 |
Batavia |
146 |
6 |
Naperville (Central) |
158 |
7 |
St. Charles (East) |
188 |
8 |
Oswego (H.S.) |
203 |
9 |
St. Charles (North) |
265 |
10 |
Rockton (Hononegah) |
295 |
11 |
Aurora (Waubonsie Valley) |
296 |
12 |
Huntley |
299 |
Advancing teams
Naperville (North)
Sarah Schmitt (Jr.) |
1 |
17:36 |
Alex Morris (So.) |
6 |
17:59 |
Hannah Ricci (Jr.) |
10 |
18:10 |
Claire Hamilton (Sr.) |
11 |
18:11 |
Gabby Champion (Sr.) |
22 |
18:39 |
Kayla Glowacki (Sr.) |
30 |
18:49 |
Claire Hill (So.) |
41 |
19:06 |
Naperville (Neuqua Valley)
Caitlin Horn (Sr.) |
7 |
18:02 |
Julia Rushing (Fr.) |
13 |
18:25 |
Caroline Johnson (Sr.) |
21 |
18:36 |
Keara Ginell (Jr.) |
27 |
18:46 |
Sarah Riser (Sr.) |
33 |
18:54 |
Brynne Winiarski (Jr.) |
35 |
18:58 |
Sofia Medina (So.) |
42 |
19:08 |
Geneva
Emma Ehrhardt (Sr.) |
3 |
17:51 |
Sophia McDonnell (So.) |
12 |
18:23 |
Andrine Larsen (Fr.) |
20 |
18:35 |
Taryn Christy (Jr.) |
31 |
18:52 |
Ebony Trout (Jr.) |
39 |
19:05 |
Emily Belanger (So.) |
50 |
19:25 |
Mary Grace Neville (Sr.) |
59 |
19:41 |
Aurora (Metea Valley)
Leana Goldman (Sr.) |
8 |
18:04 |
Nicki Cast (Sr.) |
15 |
18:30 |
Katie North (Sr.) |
29 |
18:48 |
Terri Scarlett (So.) |
37 |
18:59 |
Keely Weber (Jr.) |
49 |
19:21 |
Carly Cast (So.) |
52 |
19:31 |
Megan Fichte (Fr.) |
72 |
20:04 |
Batavia
Marygrace Golden (Jr.) |
14 |
18:25 |
Audrey Pellico (Fr.) |
18 |
18:33 |
Alexa Andrews (So.) |
36 |
18:59 |
Mia Gianfrancesco (Fr.) |
38 |
19:01 |
Erika Mansfield (Jr.) |
40 |
19:06 |
Maia Haworth (Sr.) |
45 |
19:14 |
Daphne Kolody (Jr.) |
73 |
20:04 |
|
Individual champion
Sarah Schmitt (Jr.) |
Naperville (North) |
17:36.27 |
Advancing individuals
Isabelle Christiansen (So.) |
Oswego (H.S.) |
2 |
17:43 |
Audrey Ernst (Jr.) |
St. Charles (North) |
4 |
17:53 |
Alicia Repka (So.) |
Rockton (Hononegah) |
5 |
17:55 |
Taylor Frommer (So.) |
Rockton (Hononegah) |
9 |
18:08 |
Meghan Donovan (Jr.) |
Naperville (Central) |
16 |
18:31 |
Anna Arrick (Sr.) |
St. Charles (East) |
17 |
18:33 |
Madison Kaufmann (Sr.) |
St. Charles (North) |
19 |
18:34 |
|