Chicago (Luther North) Girls Cross Country Regional Results
Posted Saturday, October 22, 2005 at 5:58 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail sjohnson@ihsa.org.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Race Course
Location of Course: Lincoln Park Length of course (in miles): 3.0
Top 5 Runners
Pl Runner Yr School Time
1 Britta Helwig Sr. Luther North 18:28
2 Maureen Minor So. St.Scholastica 19:39
3 Hanna Helwig Fr. Luther North 20:10
4 Liz Rowley Jr. North Shore Country Day 20:15
5 Amy Crowley Sr. Walther 20:59
Advancing Individuals
Runner Yr School Pl Time Coach
Liz Rowley Jr. North Shore Country Day 4 20:15 Patrick McHugh
Caitlin White Jr. North Shore Country Day 11 22:18 Patrick McHugh
Anna Garofano Norgueras Jr. North Shore Country Day 16 23:06 Patrick McHugh
Theresa Barthold So. St. Benedict 20 23:26 Anthony Fizer
Consuelo Teresi Fr. CICS-Northtown 21 23:27 Mary Rose Cavanaugh
Team Results
Pl School Scor Head Coach
1 Luther North 32 David Grim
2 Willows Academy 42
3 St. Scholastica 68 Martin Mallen
4 Walther 94 Luis Samayoa
5
6
7
8
9
10
11
12
Advancing Team #1
Name of School: Luther North
Runner Yr Pl Time
Britta Helwig Sr. 1 18:28
Hanna Helwig Fr. 3 20:10
Jacquelynn Muench Sr. 7 21:37
Katie Anglemire Sr. 10 22:21
Alexa DuQue Jr. 11 22:27
Sarah Baumgarten Jr. 13 22:44
Michelle Hernandez Jr. 17 23:38
Advancing Team #2
Name of School: Willows Academy
Runner Yr Pl Time
Amberely Glitz 5 21:19
Caitlin Glitz 6 21:36
Alexia Brown 8 22:04
Madeline Lechner 9 22:08
Becky Petros 14 23:07
Marie Brown 16 23:14
Claire Conroy 20 24:59
Advancing Team #3
Name of School: St. Scholastica
Runner Yr Pl Time
Maureen Minor So. 2 19:39
Cierie Shimkus So. 12 22:32
Stacey Roberts Sr. 15 23:10
Liz Corrado Jr. 18 24:30
Sami Mousli So. 21 25:11
Katherine Jemine Jr. 23 27:33
Advancing Team #4
Name of School: Walther
Runner Yr Pl Time
Amy Crowley Sr. 4 20:59
Abby Jurewicz Sr. 19 24:52
Vicky Saraceno Jr. 22 26:29
Katie Pilman Fr. 24 29:40
Megan Childs Jr. 25 33:14
|