Skokie (Niles West) Girls Cross Country Sectional Results
Posted Monday, October 31, 2005 at 1:58 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail sjohnson@ihsa.org.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Race Course
Location of Course: Niles West High School Length of course (in miles): 3.0
Top 5 Runners
Pl Runner Yr School Time
1 Neferteri Williams Sr. Proviso West 17:48
2 Molly Sullivan Sr. York 18:02
3 Maggie Sack So. York 18:12
4 Stephanie Hughes Jr. Lane 18:13
5 Jane Simpson So. Lyons 18:21
Advancing Individuals
Runner Yr School Pl Time Coach
Neferteri Williams Sr. Proviso West 1 17:48 Peggy Whitlow
Stephanie Hughes Jr. Lane 4 18:13 Kris Roof
Sarah Lundine Jr. Willowbrook 6 18:30 Margo Littlehale
Michelle Teague Jr. Proviso West 8 18:32 Peggy Whitlow
Elizabeth Boyle Sr. Fenwick 10 18:36 Kathryn Greco
Jennifer Donley Sr. OPRF 12 18:36 Sarah McCabe
Samantha Comerci So. Glenbard East 14 18:38 Trdra Davis
Team Results
Pl School Scor Head Coach
1 YORK 67 Larry Bassett
2 LYONS 69 Julie Metz
3 NEW TRIER 132 John Burnside
4 EVANSTON 142 BILL ALBRECHT
5 LOYOLA 168 CHRISJON SIMON
6 OPRF 171 SARAH MCCABE
7 GLENBARD EAST 176 Trdra Davis
8 WILLOWBROOK 185 MARGO LITTLEHORN
9 GLENBARD SOUTH 249 Bill Grosser
10 ST. IGNATIUS 289 Genevieve Yavello
11 NILES WEST 291 ANNE HESELTON
12 LANE 319 KRIS ROOF
Advancing Team #1
Name of School: York
Runner Yr Pl Time
Molly Sullivan Sr. 2 18:02
Maggie Stack So. 3 18:12
Shreya Singh Fr. 11 18:36
Heidi Tucker Sr. 17 18:46
Angela Pisani So. 44 19:25
Allie Haling So. 48 19:31
Kate Sawasko Sr. 51 19:39
Advancing Team #2
Name of School: Lyons
Runner Yr Pl Time
Jane Simpson So. 5 18:21
Katie Flaherty Sr. 7 18:30
Keegan Kilrea So. 15 18:43
Lauren Mitchell Sr. 20 18:51
Meggie McDonald Fr. 30 19:08
Christine Farrell Jr. 39 19:18
Jessica Lee Sr. 45 19:26
Advancing Team #3
Name of School: New Trier
Runner Yr Pl Time
Jillian Roettiger Jr. 16 18:43
Kate Ottolini Sr. 19 18:49
Margaret Whiteside Jr. 35 19:12
Tracey Hutchings-Goetz Jr. 37 19:16
Beth Ottolini Jr. 38 19:18
Kim Hickey Sr. 62 19:53
Kelsey Weaver Sr. 91 20:36
Advancing Team #4
Name of School: Evanston
Runner Yr Pl Time
Katherine Page Jr. 9 18:34
Natalie Fenn Jr. 13 18:38
Gabbie Zecker Fr. 24 19:04
Sara Pike Sr. 52 19:41
Alexandra Mendrek-Laske So. 52 19:48
Alexandra Delaney So. 66 19:57
Lauren Delaney So. 73 20:04
Advancing Team #5
Name of School: Loyola
Runner Yr Pl Time
Kelsey Dolan So. 27 19:07
Anna Schuessler Jr. 29 19:08
Meghan O'Malley Jr. 33 19:12
Melissa Yisak Sr. 34 19:12
Kara Krueger Sr. 60 19:50
Maggie Reardon Jr. 77 20:09
Kelly Block Jr. 83 20:13
|