Boys Cross Country Regional at Franklin 2015-16
These results were submitted by the tournament or meet manager. If you notice an error or omission, please let us know immediately.
These results are posted as a convenience to fans and media, and need to be checked by the IHSA Office for accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
The results on this page include only those entries advancing to the sectional.
Manager's Comment: Course was dry, day was windy and 60 degrees.
The meet manager has submitted complete results in a PDF document.
|
|
Team scores
1 |
Pleasant Plains |
60 |
2 |
Liberty |
84 |
3 |
Auburn |
97 |
4 |
Athens |
114 |
5 |
Mason City (Illini Central) |
127 |
6 |
Riverton |
145 |
7 |
Williamsville |
150 |
8 |
Pittsfield |
169 |
9 |
Quincy (Notre Dame) |
179 |
10 |
Franklin |
272 |
Advancing teams
Pleasant Plains
Tyler Johnson (Sr.) |
1 |
15:47 |
David Plunkett (Sr.) |
6 |
17:04 |
Otis Sanders (Fr.) |
11 |
17:40 |
Adam Ely (Sr.) |
18 |
18:06 |
Jordan Verhulst (Sr.) |
24 |
18:27 |
Jacob Higginson (Sr.) |
34 |
18:47 |
Chad Kennedy (Sr.) |
42 |
19:15 |
Liberty
Lucas Booher (Jr.) |
5 |
16:48 |
Reed Tate (Jr.) |
7 |
17:16 |
Brady Cook (Sr.) |
12 |
17:41 |
Logan Waid (Jr.) |
13 |
17:45 |
Mason Tate (Fr.) |
47 |
19:34 |
Levi Obert (Sr.) |
51 |
19:43 |
Auburn
Brandon Arenz (Jr.) |
10 |
17:37 |
Bailey Maher (Jr.) |
17 |
18:03 |
Jake Mehochko (Jr.) |
19 |
18:10 |
Nic Richmond (Jr.) |
25 |
18:27 |
Dakota Doggett (So.) |
26 |
18:35 |
Jeremy Lamb (Sr.) |
28 |
18:36 |
Austin Baker (Jr.) |
33 |
18:43 |
Athens
Wyatt McIntyre (So.) |
2 |
16:04 |
Layne Hill (Jr.) |
9 |
17:37 |
Ryan Nordsiek (Fr.) |
14 |
17:45 |
Javan Meints (Jr.) |
40 |
19:12 |
Mitchel Ray (So.) |
49 |
19:41 |
Mason City (Illini Central)
Emilio Rivera (So.) |
3 |
16:37 |
Jacob McKinley (Sr.) |
27 |
18:36 |
Lane Dowell (So.) |
29 |
18:38 |
Issac Doyle (Fr.) |
31 |
18:42 |
Cody Thompson (Jr.) |
37 |
19:02 |
Race Damm (Fr.) |
41 |
19:13 |
Jake Rose (Fr.) |
52 |
19:49 |
Riverton
Tanner Dodd (Jr.) |
8 |
17:28 |
Shane Yamco (Fr.) |
15 |
17:50 |
Jack Mraz (So.) |
20 |
18:12 |
Chris Mraz (Jr.) |
45 |
19:26 |
Dillon Branham (Sr.) |
57 |
20:38 |
Seth Clyne (So.) |
63 |
24:09 |
Williamsville
Thomas Hofferkamp (So.) |
21 |
18:20 |
Nathan Cathey (Sr.) |
23 |
18:22 |
Max Janssen (Jr.) |
30 |
18:41 |
Braeden Koechle (So.) |
32 |
18:42 |
Quentin Smith (Fr.) |
44 |
19:24 |
Joey Janssen (Fr.) |
53 |
20:06 |
Chase Law (Fr.) |
54 |
20:11 |
|
Individual champion
Tyler Johnson (Sr.) |
Pleasant Plains |
15:47 |
Advancing individuals
Eli Ten Eyck (So.) |
Pittsfield |
4 |
16:44 |
Carter Henry (Sr.) |
Quincy (Notre Dame) |
16 |
17:52 |
Joel Cook (So.) |
Pittsfield |
22 |
18:21 |
Edgar Cortes (Jr.) |
Beardstown |
27 |
18:35 |
Thomas Hull (Jr.) |
Pittsfield |
36 |
18:50 |
|