Aurora (Waubonsie Valley) Boys Cross Country Sectional Results
Posted Monday, October 31, 2005 at 4:08 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail sjohnson@ihsa.org.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Race Course
Location of Course: Waubonsie Valley High School Length of course (in miles): 3.0
Top 5 Runners
Pl Runner Yr School Time
1 Evan Jager Jr. Algonquin Jacobs 14:41.1
2 Jonathan Popejoy Sr. Wheaton-Warrenville South 14:57.2
3 Matt Desilva Sr. St. Charles North 15:08.0
4 Luke Rygh Sr. Oswego 15:11.8
5 Mike Mcdonnell Sr. St. Charles North 15:13.5
Advancing Individuals
Runner Yr School Pl Time Coach
Evan Jager Jr. Algonquin Jacobs 1 14:41.1 Rob Piercy
Luke Rygh Sr. Oswego 4 15:11.8 Jack Millinovich
Derek Ericson Sr. Crystal Lake Central 8 15:17.0
Ryan Hoklas Jr. Crystal Lake Prairie 9 15:18.1
Dave Grange Jr. Marmion 10 15:19.3 Robert Rebenstorf
Ahmed Mohamed Sr. Bartlett 11 15:20.3
George Visser So. West Chicago 13 15:26.8 Paul Mcleland
Team Results
Pl School Scor Head Coach
1 St. Charles North 48 Reed Vostel
2 Wheaton-Warrenville South 103 Greta Havey
3 Waubonsie Valley 105 David Severance
4 Cary Grove 161 Layne Holter
5 Wheaton North 180 Nate Roe
6 Crystal Lake Central 183
7 Crystal Lake Prairie Ridge 222
8 Geneva 261
9 Lake Park 277
10 Batavia 295 Michael DiDomenico
11 Dundee-Crown 300
12 Minooka 346 Kevin Gummerson
Advancing Team #1
Name of School: St. Charles North
Runner Yr Pl Time
Matt DeSilva Sr. 2 15:08
Mike Mcdonnel Sr. 4 15:14
Chris Rosso Sr. 11 15:27
Zach Johnson Jr. 15 15:41
Scott Spear So. 16 15:42
Andy Barbaeu Sr. 23 15:49
Steve Wiitanen Sr. 54 16:22
Rhett Morici So.
Bryan Barker Jr.
Tony Schmidt Sr.
Ian Miles Sr.
Dustin Morici Sr.
Advancing Team #2
Name of School: Wheaton Warrenville South
Runner Yr Pl Time
Jonathan Popejoy Sr. 1 14:58
Kyle Brady Sr. 12 15:28
Winston Zack Jr. 19 15:44
Michael Haggerty So. 30 16:00
Peter Casa So. 41 16:11
Timothy Mordini Sr. 66 16:32
Evan Possley Sr. 67 16:32
Drew Grisamore Sr.
David McHale So.
Eric Noll So.
Joseph Savage Jr.
Sean Swearingen Fr.
Advancing Team #3
Name of School: Waubonsie Valley
Runner Yr Pl Time
Brent Carius Sr. 6 15:17
Brooks Yohannes Sr. 13 15:29
John Gibbs Sr. 14 15:40
Paul Happ Sr. 35 16:02
Mark Schumacher So. 37 16:02
Alan Krol Jr. 42 16:12
Henry Lapka Jr. 48 16:17
Emmitt Lorenz So.
Jay Madrecha Sr.
David Schumacher So.
Ryan Shea Fr.
Ashok Venugopal Sr.
Advancing Team #4
Name of School: Cary Grove
Runner Yr Pl Time
Ryan Weber Jr. 5 15:17
Brad Keating Jr. 18 15:43
Michael Zasadil Fr. 28 15:57
Mike Klein Jr. 38 16:09
Mike McNamara So. 72 16:38
Dan Fallon So. 104 17:06
Chris Fitterer Jr. 125 17:40
Brad Keating Jr.
Eric Ozarowski Jr.
Dan Bartz So.
Jeff Boivin So.
Adam Resseguie Fr.
Advancing Team #5
Name of School: Wheaton North
Runner Yr Pl Time
Chase Kadlec So. 21 15:46
Ryan Richert Sr. 22 15:48
Dan Cline Sr. 29 15:58
Ryan Mademann So. 53 16:20
Graham Farnsworth So. 55 16:23
Andrew Clausen Sr. 56 16:24
Justin Soderlund So. 80 16:42
Colin Christensen So.
Brian Pinta Sr.
Brian Schlick So.
Josh Simpson So.
Matt Willems Jr.
|