Franklin Boys Cross Country Regional Results
Posted Wednesday, October 26, 2005 at 10:40 am
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail sjohnson@ihsa.org.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Manager's NoteWindy, 52, good conditions
Race Course
Location of Course: Franklin Outing Club, Franklin, Il Length of course (in miles): 3.0
Top 5 Runners
Pl Runner Yr School Time
1 Justin Critchelow Jr. Pittsfield 17:01
2 Ryan Bishop Sr. Litchfield 17:06
3 Anthony Robinson Jr. Litchfield 17:14
4 Tyler Dauve So. Piasa Southwestern 17:20
5 Ryan Butcher Jr. Franklin 17:37
Advancing Individuals
Runner Yr School Pl Time Coach
Luke Luckett Sr. Hillsboro 8 18:39 Terry Tradar
Kevin Todd Jr. Auburn 14 19:33 Bob Bartolazzi
Adam Wentler Sr. Gillespie 17 19:38 Casey Niehaus
John Luca Jr. Carrollton 18 19:49 Charlie Helton
Josh Adcock Jr. Carrollton 21 20:25 Charlie Helton
Team Results
Pl School Scor Head Coach
1 Franklin 42 Rick Smith
2 Pittsfield 47 Kate Lagemann
3 Litchfield 49 Jeremy Palmer
4 Piasa Southwestern 84 Gary Bowker
5
6
7
8
9
10
11
12
Advancing Team #1
Name of School: Franklin
Runner Yr Pl Time
Ryan Butcher Jr. 5 17:37
Jared Ruholl Jr. 7 17:55
Jacob Meyer Jr. 8 18:48
Seth Beavers So. 10 18:54
Keith Doorwart Fr. 12 19:22
Brian Wallbaum So. 15 20:03
Tim Wallbaum Sr. 16 20:06
Trent Turner Sr.
Phillip Smith Jr.
Ryan Armstrong So.
Will Kerns So.
Lucian Norton So.
Advancing Team #2
Name of School: Pittsfield
Runner Yr Pl Time
Justin Critchelow Jr. 1 17:01
Chris Lanhum So. 6 17:48
Jordan Evans Jr. 9 18:51
Craig Cooley Fr. 13 19:33
Kyle Garrett Jr. 18 21:03
C.J. Hayes Sr.
Trenton Monroe Jr.
Advancing Team #3
Name of School: Litchfield
Runner Yr Pl Time
Ryan Bishop Sr. 2 17:06
Anthony Robinson Jr. 3 17:14
Adam Warring Sr. 11 19:03
Tom Brubaker Sr. 14 19:36
Dave Roeder Fr. 19 21:10
Nick Farrar So. 23 22:01
Justin Titswoth Sr.
Advancing Team #4
Name of School: Piasa Southwestern
Runner Yr Pl Time
Tyler Daube So. 4 17:20
Derek Kuhnline Sr. 17 20:57
David Whitsell Sr. 20 21:31
Evan Keil Fr. 21 21:54
Tyler Prough Fr. 22 22:00
Michael Cox Sr. 24 24:29
Zach Darr Sr. 25 25:13
David Down Jr.
David Reinhardt So.
|