Home | Site Index | About IHSA | About IHSA.org | Feedback

  Girls Basketball Class AA Sectional Pairings 2001-02 

LISLE (BENET ACADEMY) SECTIONAL
Mon., Feb. 11
Game 1 — (17) Aurora (Illinois Math and Science Academy) at (16) St. Charles (North)
Game 2 — (15) Wheaton (North) at (1) Naperville (Central)
Game 3 — (9) St. Charles (East) at (8) Wheaton (W. Warrenville South)
Game 4 — (13) Batavia at (4) Carol Stream (Glenbard North)
Game 5 — (12) Glen Ellyn (Glenbard South) at (5) Glen Ellyn (Glenbard West)
Tue., Feb. 12
Game 6 — Winner Game 1 at (2) Lisle (Benet Academy)
Game 7 — (10) Addison (A. Trail) at (7) Aurora (Waubonsie Valley)
Game 8 — (14) Aurora (East) at (3) Geneva
Game 9 — (11) West Chicago (H.S.) at (6) Naperville (North)
Thu., Feb. 14
Game 10 — Winner Game 2 vs. Winner Game 3
Game 11 — Winner Game 4 vs. Winner Game 5
Game 12 — Winner Game 6 vs. Winner Game 7
Game 13 — Winner Game 8 vs. Winner Game 9
Mon., Feb. 18
Game 14 — Winner Game 10 vs. Winner Game 11
Tue., Feb. 19
Game 15 — Winner Game 12 vs. Winner Game 13
Thu., Feb. 21
Game 16 — Winner Game 14 vs. Winner Game 15

PLAINFIELD (H.S.) SECTIONAL
Mon., Feb. 11
Game 1 — (17) Kankakee (Sr.) at (16) Lemont (H.S.)
Game 2 — (15) Joliet (Twp.) at (1) Bolingbrook
Game 3 — (9) New Lenox (Lincoln-Way Central) at (8) Minooka
Game 4 — (13) Lemont (Mt. Assisi Academy) at (4) Aurora (West)
Game 5 — (12) Oswego at (5) Joliet (Catholic Academy)
Tue., Feb. 12
Game 6 — Winner Game 1 at (2) Naperville (Neuqua Valley)
Game 7 — (10) New Lenox (Providence Catholic) at (7) Romeoville
Game 8 — (14) Aurora (Rosary) at (3) Plainfield (H.S.)
Game 9 — (11) Lockport (Twp.) at (6) Bradley (B.-Bourbonnais)
Thu., Feb. 14
Game 10 — Winner Game 2 vs. Winner Game 3
Game 11 — Winner Game 4 vs. Winner Game 5
Game 12 — Winner Game 6 vs. Winner Game 7
Game 13 — Winner Game 8 vs. Winner Game 9
Mon., Feb. 18
Game 14 — Winner Game 10 vs. Winner Game 11
Tue., Feb. 19
Game 15 — Winner Game 12 vs. Winner Game 13
Thu., Feb. 21
Game 16 — Winner Game 14 vs. Winner Game 15

CHATHAM (GLENWOOD) SECTIONAL
Mon., Feb. 11
Game 1 — (10) Edwardsville (H.S.) at (8) Troy (Triad)
Game 2 — (13) Jacksonville (H.S.) at (4) Chatham (Glenwood)
Game 3 — (12) Alton (Sr.) at (5) Granite City
Tue., Feb. 12
Game 4 — (15) Springfield (Lanphier) at (2) Springfield (Sacred Heart-Griffin)
Game 5 — (9) Quincy (Sr.) at (7) Jerseyville (Jersey)
Game 6 — (14) Highland at (3) Collinsville
Game 7 — (11) Bethalto (Civic Memorial) at (6) Springfield (H.S.)
Thu., Feb. 14
Game 8 — Winner Game 1 at (1) Springfield (Southeast)
Game 9 — Winner Game 2 vs. Winner Game 3
Game 10 — Winner Game 4 vs. Winner Game 5
Game 11 — Winner Game 6 vs. Winner Game 7
Tue., Feb. 19
Game 12 — Winner Game 8 vs. Winner Game 9
Game 13 — Winner Game 10 vs. Winner Game 11
Thu., Feb. 21
Game 14 — Winner Game 12 vs. Winner Game 13

SALEM SECTIONAL
Mon., Feb. 11
Game 1 — (9) Centralia at (8) Salem
Game 2 — (13) Cahokia at (4) Belleville (Althoff)
Game 3 — (11) Belleville (West) at (5) Olney (East Richland)
Tue., Feb. 12
Game 4 — (14) Murphysboro at (2) Mt. Vernon
Game 5 — (10) Belleville (East) at (7) Mascoutah
Game 6 — (15) Waterloo (H.S.) at (3) East St. Louis (Sr.)
Game 7 — (12) Carbondale at (6) Marion (H.S.)
Thu., Feb. 14
Game 8 — Winner Game 1 at (1) O'Fallon
Game 9 — Winner Game 2 vs. Winner Game 3
Game 10 — Winner Game 4 vs. Winner Game 5
Game 11 — Winner Game 6 vs. Winner Game 7
Mon., Feb. 18
Game 12 — Winner Game 8 vs. Winner Game 9
Tue., Feb. 19
Game 13 — Winner Game 10 vs. Winner Game 11
Thu., Feb. 21
Game 14 — Winner Game 12 vs. Winner Game 13

BLUE ISLAND (EISENHOWER) SECTIONAL
Mon., Feb. 11
Game 1 — (17) Blue Island (Eisenhower) at (16) Palos Heights (Shepard)
Game 2 — (15) Midlothian (Bremen) at (1) Oak Park (Fenwick)
Game 3 — (9) Oak Park (O.P.-River Forest) at (8) Oak Lawn (Community)
Game 4 — (13) Burbank (Reavis) at (4) Orland Park (Sandburg)
Game 5 — (12) Chicago (Maria) at (5) Palos Hills (Stagg)
Tue., Feb. 12
Game 6 — Winner Game 1 at (2) Chicago (Mother McAuley)
Game 7 — (10) Riverside (R. Brookfield) at (7) Summit (Argo)
Game 8 — (14) Berwyn-Cicero (Morton) at (3) Chicago (St. Ignatius)
Game 9 — (11) Burbank (Queen of Peace) at (6) Oak Lawn (Richards)
Thu., Feb. 14
Game 10 — Winner Game 2 vs. Winner Game 3
Game 11 — Winner Game 4 vs. Winner Game 5
Game 12 — Winner Game 6 vs. Winner Game 7
Game 13 — Winner Game 8 vs. Winner Game 9
Mon., Feb. 18
Game 14 — Winner Game 10 vs. Winner Game 11
Tue., Feb. 19
Game 15 — Winner Game 12 vs. Winner Game 13
Thu., Feb. 21
Game 16 — Winner Game 14 vs. Winner Game 15

DOLTON (THORNRIDGE) SECTIONAL
Mon., Feb. 11
Game 1 — (17) Park Forest (Rich East) at (16) Calumet City (Thornton Fractional North)
Game 2 — (15) Tinley Park (H.S.) at (1) Chicago Heights (Marian)
Game 3 — (9) Harvey (Thornton) at (8) Oak Forest
Game 4 — (13) Dolton (Thornridge) at (4) Tinley Park (Andrew)
Game 5 — (12) Olympia Fields (Rich Central) at (5) Richton Park (Rich South)
Tue., Feb. 12
Game 6 — Winner Game 1 at (2) Country Club Hills (Hillcrest)
Game 7 — (10) South Holland (Thornwood) at (7) Crete (C.-Monee)
Game 8 — (14) Lansing (Thornton Fractional South) at (3) Frankfort (Lincoln-Way East)
Game 9 — (11) Chicago Heights (Bloom Twp.) at (6) Flossmoor (Homewood-F.)
Thu., Feb. 14
Game 10 — Winner Game 2 vs. Winner Game 3
Game 11 — Winner Game 4 vs. Winner Game 5
Game 12 — Winner Game 6 vs. Winner Game 7
Game 13 — Winner Game 8 vs. Winner Game 9
Tue., Feb. 19
Game 14 — Winner Game 10 vs. Winner Game 11
Game 15 — Winner Game 12 vs. Winner Game 13
Thu., Feb. 21
Game 16 — Winner Game 14 vs. Winner Game 15

DEKALB SECTIONAL
Mon., Feb. 11
Game 1 — (15) Streator (Twp.) at (1) Moline
Game 2 — (9) Rock Island (H.S.) at (8) Rochelle
Game 3 — (13) LaSalle (L.-Peru) at (4) East Moline (United)
Game 4 — (12) Ottawa (Twp.) at (5) Freeport (H.S.)
Tue., Feb. 12
Game 5 — (16) Rockford (Jefferson) at (2) Sterling (H.S.)
Game 6 — (10) Morris at (7) Sycamore
Game 7 — (14) Maple Park (Kaneland) at (3) Geneseo (Darnall)
Game 8 — (11) DeKalb at (6) Dixon
Thu., Feb. 14
Game 9 — Winner Game 1 vs. Winner Game 2
Game 10 — Winner Game 3 vs. Winner Game 4
Game 11 — Winner Game 5 vs. Winner Game 6
Game 12 — Winner Game 7 vs. Winner Game 8
Mon., Feb. 18
Game 13 — Winner Game 9 vs. Winner Game 10
Tue., Feb. 19
Game 14 — Winner Game 11 vs. Winner Game 12
Thu., Feb. 21
Game 15 — Winner Game 13 vs. Winner Game 14

MCHENRY SECTIONAL SECTIONAL
Mon., Feb. 11
Game 1 — (17) Crystal Lake (Prairie Ridge) at (16) Rockford (East)
Game 2 — (15) Woodstock (Marian) at (1) Rockton (Hononegah)
Game 3 — (9) Rockford (Guilford) at (8) Woodstock (H.S.)
Game 4 — (13) Crystal Lake (Central) at (4) Carpentersville (Dundee-Crown)
Game 5 — (12) Crystal Lake (South) at (5) McHenry
Tue., Feb. 12
Game 6 — Winner Game 1 at (2) Rockford (Boylan)
Game 7 — (10) Machesney Park (Harlem) at (7) Belvidere
Game 8 — (14) Rockford (Auburn) at (3) Cary (C.-Grove)
Game 9 — (11) Algonquin (Jacobs) at (6) Johnsburg
Thu., Feb. 14
Game 10 — Winner Game 2 vs. Winner Game 3
Game 11 — Winner Game 4 vs. Winner Game 5
Game 12 — Winner Game 6 vs. Winner Game 7
Game 13 — Winner Game 8 vs. Winner Game 9
Tue., Feb. 19
Game 14 — Winner Game 10 vs. Winner Game 11
Game 15 — Winner Game 12 vs. Winner Game 13
Thu., Feb. 21
Game 16 — Winner Game 14 vs. Winner Game 15

ELGIN (H.S.) SECTIONAL
Mon., Feb. 11
Game 1 — (17) Elk Grove Village (E.G.) at (16) Wheeling
Game 2 — (15) Streamwood at (1) Buffalo Grove
Game 3 — (9) Schaumburg at (8) Hoffman Estates (H.S.)
Game 4 — (13) Palatine (H.S.) at (4) Rolling Meadows
Game 5 — (12) Elgin (Larkin) at (5) Elgin (H.S.)
Tue., Feb. 12
Game 6 — Winner Game 1 at (2) Arlington Heights (St. Viator)
Game 7 — (10) Roselle (Lake Park) at (7) Arlington Heights (Hersey)
Game 8 — (14) Bartlett at (3) Mt. Prospect (Prospect)
Game 9 — (11) Hoffman Estates (Conant) at (6) Palatine (Fremd)
Thu., Feb. 14
Game 10 — Winner Game 2 vs. Winner Game 3
Game 11 — Winner Game 4 vs. Winner Game 5
Game 12 — Winner Game 6 vs. Winner Game 7
Game 13 — Winner Game 8 vs. Winner Game 9
Mon., Feb. 18
Game 14 — Winner Game 10 vs. Winner Game 11
Tue., Feb. 19
Game 15 — Winner Game 12 vs. Winner Game 13
Thu., Feb. 21
Game 16 — Winner Game 14 vs. Winner Game 15

LAKE ZURICH SECTIONAL
Mon., Feb. 11
Game 1 — (17) Wauconda at (16) Round Lake
Game 2 — (15) Antioch at (1) Lake Zurich
Game 3 — (9) Libertyville at (8) Lake Forest (H.S.)
Game 4 — (13) Waukegan at (4) Barrington
Game 5 — (12) Zion (Z.-Benton) at (5) Gurnee (Warren)
Tue., Feb. 12
Game 6 — Winner Game 1 at (2) Lincolnshire (Stevenson)
Game 7 — (10) North Chicago at (7) Grayslake
Game 8 — (14) Vernon Hills at (3) Mundelein (Carmel)
Game 9 — (11) Fox Lake (Grant) at (6) Mundelein (H.S.)
Thu., Feb. 14
Game 10 — Winner Game 2 vs. Winner Game 3
Game 11 — Winner Game 4 vs. Winner Game 5
Game 12 — Winner Game 6 vs. Winner Game 7
Game 13 — Winner Game 8 vs. Winner Game 9
Mon., Feb. 18
Game 14 — Winner Game 10 vs. Winner Game 11
Tue., Feb. 19
Game 15 — Winner Game 12 vs. Winner Game 13
Thu., Feb. 21
Game 16 — Winner Game 14 vs. Winner Game 15

LAGRANGE (LYONS) SECTIONAL
Mon., Feb. 11
Game 1 — (17) Bensenville (Fenton) at (16) River Grove (Guerin)
Game 2 — (15) Lombard (Glenbard East) at (1) Hinsdale (Central)
Game 3 — (9) Downers Grove (South) at (8) LaGrange (Lyons)
Game 4 — (13) Franklin Park (Leyden) at (4) Darien (Hinsdale South)
Game 5 — (12) Downers Grove (North) at (5) River Forest (Trinity)
Tue., Feb. 12
Game 6 — Winner Game 1 at (2) Elmhurst (York)
Game 7 — (10) Maywood (Proviso East) at (7) Hillside (Proviso West)
Game 8 — (14) Westchester (Immaculate Heart of Mary) at (3) Villa Park (Willowbrook)
Game 9 — (11) Elmwood Park at (6) LaGrange Park (Nazareth Academy)
Thu., Feb. 14
Game 10 — Winner Game 2 vs. Winner Game 3
Game 11 — Winner Game 4 vs. Winner Game 5
Game 12 — Winner Game 6 vs. Winner Game 7
Game 13 — Winner Game 8 vs. Winner Game 9
Tue., Feb. 19
Game 14 — Winner Game 10 vs. Winner Game 11
Game 15 — Winner Game 12 vs. Winner Game 13
Thu., Feb. 21
Game 16 — Winner Game 14 vs. Winner Game 15

SKOKIE (NILES WEST) SECTIONAL
Mon., Feb. 11
Game 1 — (17) Highland Park at (16) Park Ridge (Maine East)
Game 2 — (15) Chicago (Notre Dame) at (1) Winnetka (New Trier)
Game 3 — (9) Deerfield at (8) Glenview (Glenbrook South)
Game 4 — (13) Northbrook (Glenbrook North) at (4) Park Ridge (Maine South)
Game 5 — (12) Chicago (Good Counsel) at (5) Des Plaines (Maine West)
Tue., Feb. 12
Game 6 — Winner Game 1 at (2) Wilmette (Regina Dominican)
Game 7 — (10) Skokie (Niles West) at (7) Evanston (Twp.)
Game 8 — (14) Norridge (Ridgewood) at (3) Skokie (Niles North)
Game 9 — (11) Wilmette (Loyola Academy) at (6) Chicago (Resurrection)
Thu., Feb. 14
Game 10 — Winner Game 2 vs. Winner Game 3
Game 11 — Winner Game 4 vs. Winner Game 5
Game 12 — Winner Game 6 vs. Winner Game 7
Game 13 — Winner Game 8 vs. Winner Game 9
Mon., Feb. 18
Game 14 — Winner Game 10 vs. Winner Game 11
Tue., Feb. 19
Game 15 — Winner Game 12 vs. Winner Game 13
Thu., Feb. 21
Game 16 — Winner Game 14 vs. Winner Game 15

BARTONVILLE (LIMESTONE) SECTIONAL
Mon., Feb. 11
Game 1 — (16) Peoria (Manual) at (1) Galesburg
Game 2 — (9) Peoria (H.S.) at (8) Metamora
Game 3 — (13) Pekin at (4) Peoria (Richwoods)
Game 4 — (12) Washington at (5) Bartonville (Limestone)
Tue., Feb. 12
Game 5 — (11) East Peoria at (2) Peoria (Notre Dame)
Game 6 — (10) Morton at (7) Canton
Game 7 — (14) Normal (Community West) at (3) Peoria (Woodruff)
Game 8 — (15) Pontiac at (6) Normal (Community)
Thu., Feb. 14
Game 9 — Winner Game 1 vs. Winner Game 2
Game 10 — Winner Game 3 vs. Winner Game 4
Game 11 — Winner Game 5 vs. Winner Game 6
Game 12 — Winner Game 7 vs. Winner Game 8
Tue., Feb. 19
Game 13 — Winner Game 9 vs. Winner Game 10
Game 14 — Winner Game 11 vs. Winner Game 12
Thu., Feb. 21
Game 15 — Winner Game 13 vs. Winner Game 14

MATTOON SECTIONAL
Mon., Feb. 11
Game 1 — (9) Bloomington (H.S.) at (8) Lincoln
Game 2 — (13) Decatur (Eisenhower) at (4) Mt. Zion
Game 3 — (12) Champaign (Central) at (5) Danville (H.S.)
Tue., Feb. 12
Game 4 — (11) Rantoul at (2) Urbana (H.S.)
Game 5 — (10) Mahomet (M.-Seymour) at (7) Taylorville
Game 6 — (14) Decatur (MacArthur) at (3) Mattoon
Game 7 — (15) Charleston at (6) Effingham (H.S.)
Thu., Feb. 14
Game 8 — Winner Game 1 at (1) Champaign (Centennial)
Game 9 — Winner Game 2 vs. Winner Game 3
Game 10 — Winner Game 4 vs. Winner Game 5
Game 11 — Winner Game 6 vs. Winner Game 7
Mon., Feb. 18
Game 12 — Winner Game 8 vs. Winner Game 9
Game 13 — Winner Game 10 vs. Winner Game 11
Thu., Feb. 21
Game 14 — Winner Game 12 vs. Winner Game 13


Home | Site Index | About IHSA | About IHSA.org | Feedback