Girls Badminton Sectional at Roselle (Lake Park) 2015-16
These results were submitted by the tournament or meet manager. If you notice an error or omission, please let us know immediately.
These results are posted as a convenience to fans and media, and need to be checked by the IHSA Office for accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
The meet manager has submitted complete results in a PDF document.
|
|
Team scores
1 |
Roselle (Lake Park) |
16 |
2 |
Carol Stream (Glenbard North) |
11.5 |
3 |
Geneva |
5.5 |
4 |
Streamwood |
5 |
5 |
Bartlett |
4 |
6 |
Elgin (Larkin) |
2 |
|
|
Singles
1 |
Emily Bian (Jr.) |
Roselle (Lake Park) |
2 |
Skye Palumbo (Sr.) |
Roselle (Lake Park) |
3 |
Kristie Toondarack (Sr.) |
Streamwood |
4 |
Karly Cazzato (Sr.) |
Bartlett |
Match Results
1st place singles
Bye |
Bye |
Nicole Amon/Glenbard North |
21-6: 21-8 |
Karly Cazzato/Bartlett |
21-13; 21-13 |
Skye Palumbo/Lake Park |
21-12; 21-19 |
2nd place singles
Tanveer Sandhu/Bartlett |
21-9; 21-5 |
Elizabeth Blaszynski/Geneva |
21-11; 21-12 |
Kristie Toondarack/Streamwood |
21-16; 21-19 |
Emily Bian/Lake Park |
12-21; 19-21 |
3rd place singles
Bye |
Bye |
Riya Randhawa/Glenbard North |
21-10; 21-12 |
Skye Palumbo/Lake Park |
16-21; 19-21 |
Elizabeth Blaszynski/Geneva |
21-15; 21-9 |
Karly Cazzato/Bartlett |
21-18; 21-13 |
4th place singles
Bye |
Bye |
Morelia Bribiescas/Larkin |
21-12; 21-11 |
Emily Bian/Lake Park |
13-21; 13-21 |
Nicole Amon/Glenbard North |
17-21; 21-13; 21-4 |
Kristie Toondarack/Streamwood |
18-21; 13-21 |
|
Doubles
1 |
Alejandra Abella (Sr.) & Eryka Cordero (Sr.) |
Carol Stream (Glenbard North) |
2 |
Elena Sgarbossa (Jr.) & Jessica Spitalli (Jr.) |
Roselle (Lake Park) |
3 |
Carolina Abella (Sr.) & Rameela Masghati (Sr.) |
Carol Stream (Glenbard North) |
4 |
Tori Kerfman (Sr.) & Abby Weisensee (Sr.) |
Roselle (Lake Park) |
Match Results
1st place doubles
Bye |
Bye |
H. Laduzinsky/ T. Williams/Geneva |
21-5; 21-9 |
A. Weisensee/ T. Kerfman/Lake Park |
21-16; 21-11 |
J. Spitalli/E.Sgarbossa/Lake Park |
21-9; 21-19 |
2nd place doubles
Bye |
Bye |
K. DeJesus/P. Patel /Streamwood |
21-10; 21-8 |
C. Abella/ R. Masghati/Glenbard Nor |
13-21; 21-8; 21-17 |
E. Cordero/A. Abella//Glenbard Nort |
9-21; 19-21 |
3rd place doubles
Bye |
Bye |
M. McDonald/E. Pokornowski/Geneva |
21-11; 21-19 |
J. Spitalli/E.Sgarbossa/Lake Park |
21-13; 8-21; 17-21 |
M. McDonald/E. Pokornowski/Geneva |
21-11; 21-10 |
A. Weisensee/ T. Kerfman/Lake Park |
21-17; 21-11 |
4th place doubles
Bye |
Bye |
J. Catotal/N. Ahmad/Larkin |
21-9; 21-8 |
E. Cordero/A. Abella//Glenbard Nort |
16-21; 11-21 |
H. Laduzinsky/ T. Williams/Geneva |
21-10; 21-13 |
C. Abella/ R. Masghati//Glenbard No |
17-21; 11-21 |
|