Girls Badminton Sectional at Tinley Park (Andrew) 2013-14
These results were submitted by the tournament or meet manager. If you notice an error or omission, please let us know immediately.
These results are posted as a convenience to fans and media, and need to be checked by the IHSA Office for accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
|
|
Team scores
1 |
Tinley Park (Andrew) |
15.5 |
2 |
New Lenox (Lincoln-Way West) |
14 |
3 |
Joliet (West) |
7.5 |
4 |
Joliet (Central) |
3 |
5 |
Frankfort (Lincoln-Way North) |
2.5 |
5 |
Calumet City (Thornton Fractional North) |
.5 |
|
|
Singles
1 |
Beth Przekwas (Sr.) |
Tinley Park (Andrew) |
2 |
Cassie Ruettiger (Fr.) |
New Lenox (Lincoln-Way West) |
3 |
Casadi Brendemuehl (Sr.) |
Joliet (West) |
4 |
Stephanie McDonald (Jr.) |
New Lenox (Lincoln-Way West) |
Match Results
1st place singles
Amanda Rockrohr (Lincoln-Way North) |
22-20 21-10 |
Stephanie McDonald (Lincoln-Way West) |
1921 2117 2115 |
Cassie Ruettiger (Lincoln-Way West) |
21-15 21-12 |
2nd place singles
Daisy Escobedo (TF North) |
21-19 21-17 |
Casadi Brendemuehl (Joliet West) |
2115 1821 2116 |
Katie Glotz (Andrew) |
21-15 21-16 |
Beth Przekwas (Andrew) |
15-21 12-21 |
3rd place singles
Cassie Ruettiger (Lincoln-Way West) |
1521 2118 2116 |
Michaela Doyle (Lincoln-Way North) |
21-11 21-16 |
Daisy Escobedo (TF North) |
21-5 21-16 |
Katie Goetz (Andrew) |
21-16 21-15 |
Stephanie McDonald (Lincoln-Way West) |
22-20 21-8 |
4th place singles
Andie Zadorozny (Joliet West) |
21-10 21-14 |
Beth Przekwas (Andrew) |
2117 1721 1321 |
Andie Zadorozny (Joliet West) |
21-11 21-8 |
Casadi Brendemuehl (Joliet West) |
20-22 8-21 |
|
Doubles
1 |
Nicole Bernardi (Sr.) & Nina Vinotai (Sr.) |
Tinley Park (Andrew) |
2 |
Beth Heise (Sr.) & Hannah Sigrist (Sr.) |
New Lenox (Lincoln-Way West) |
3 |
Amanda Bednarczyk (Sr.) & Emily Konchan (Sr.) |
Tinley Park (Andrew) |
4 |
Divinity Burgos (Jr.) & Delayne Weston (Jr.) |
New Lenox (Lincoln-Way West) |
Match Results
1st place doubles
S.Kos/K.Hunt (Lincoln-Way North) |
21-4 21-5 |
D.Burgos/D.Weston (Lincoln-Way West) |
21-3 21-12 |
B.Heise/H.Sigrist (Lincoln-Way West) |
21-16 21-19 |
2nd place doubles
D.Diaz/K.Valencia (Joliet West) |
21-15 22-20 |
A.Bednarczyk/E.Konchan (Andrew) |
21-12 21-16 |
N.Vinota/N.Bernardi (Andrew) |
16-21 19-21 |
3rd place doubles
M.Sippel/L.Crudup (Joliet Central) |
21-12 21-11 |
B.Heise/H.Sigrist |
12-21 16-21 |
D.Diaz/K.Valencia (Joliet West) |
2116 1921 2321 |
D.Burgos/D.Weston (Lincoln-Way West) |
2116 1221 2116 |
4th place doubles
A.Jauregui/A.Bibian (Joliet Central) |
2112 1921 2113 |
N.Mander/D.Uphoff (Joliet West) |
21-19 21-9 |
N.Vinota/N.Bernardi (Andrew) |
3-21 12-21 |
N.Mander/D.Uphoff (Joliet West) |
21-15 21-12 |
A.Bednarczyk/E.Konchan (Andrew) |
1621 2112 1621 |
|