IHSA

Class 4A Girls Basketball
Country Financial Three-Point Showdown Results -- 2009-10

Queen of the Hill
Saturday, March 6
approx. 2:00 p.m.
Redbird Arena, Normal

 1 Kelsey Herridge, Brimfield - 5-5, Sr. (Class 1A)                       8
 2 Allie Norton, Bloomington (Central Catholic) - 5-6, Jr. (Class 2A)    12
 3 Jessie Van Dorn, Hampshire - 5-3, Jr. (Class 3A)                       9
 4 Haley Stercic, Chicago (Marist) - 5-5, Sr. (Class 4A)                 10
 
Allie Norton is the 2010 Queen of the Hill!

Final Round
Friday, March 5
approx. 8:00 p.m.
Redbird Arena, Normal

 1 Emma Ondik, Naperville (Central) - 5-5, Jr.                  2-1-2=5
 2 Haley Stercic, Chicago (Marist) - 5-5, Sr.                   1-2-5=8  (4-4=8)
 3 Kathleen Roche, Oak Park (Fenwick) - 5-10, Jr.               2-2-4=8  (1-1=2)
 4 Megan Rogowski, Arlington Hts. (Hersey) - 5-9, Jr.           2-1-3=6
 
Haley Stercic advances to tomorrow's Queen of the Hill competition.       

Preliminary Round
Thursday, March 4
5 p.m.
Redbird Arena, Normal

             
Group 1                                       
 1 Jasmine Mathews, Chicago Hts. (Marian Catholic) - 5-10, Jr.   8
 2 Maggie Lyon, Skokie (Niles West) - 6-0, So                    9  1
 3 Stephanie Kuzmanic, Wheeling - 5-8, Sr.                       9  6  3
 4 Megan Rogowski, Arlington Hts. (Hersey) - 5-9, Jr.           11
 5 Stephanie Furr, Minooka - 5-10, Jr.                           6
 6 Haley Stercic, Chicago (Marist) - 5-5, Sr.                   10
 7 Phyllis Woodard, Rockford (Auburn) - 5-3, Sr.                 3
 8 Alexandria Hill, Bolingbrook - 5-6, So.                       6
                                       
Group 2                                       
 1 Katie Hayes, Chicago (Mother McAuley) - 5-5, Sr.              6
 2 Emma Jarrell, Orland Park (Sandburg) - 5-4, Sr.               6
 3 Abbey Schmitt, Winnetka (New Trier) - 6-0, Jr.                7
 4 Lauren Franke, Hinsdale (Central) - 5-10, So.                 8
 5 Annie Flanagan, Chicago (Mother McAuley) - 5-6, Sr.           3
 6 Anne Brown, Normal (Community West) - 6-0, Sr.                4
 7 Kathleen Roche, Oak Park (Fenwick) - 5-10, Jr.               10
 8 Rose Capone, Berwyn-Cicero (Morton) - 5-5, Jr.                7
                                       
Group 3                                     
 1 Abby Hanger, Belleville (West) - 5-8, Sr.                     9  1
 2 Lexi Baltes, St. Charles (East) - 5-7, Sr.                    7
 3 Jazmin Little, Addison (A. Trail)  5-6, Jr.                  9  4
 4 Emily Koch, Naperville (North) - 5-9, Jr.                     5
 5 Paige Luehmann, Granite City - 5-1, So.                       9  6  4
 6 Kelly Adair, Rolling Meadows - 5-10, Sr.                      8
 7 Cece Tsevas, Huntley - 5-9, Jr.                               9  6  4
 8 Kelly Muskat, Barrington - 6-0, Jr.                           7
                                       
Group 4                                       
 1 Syndey Russell, St. Charles (North) - 5-6, Jr.                5
 2 Sarah Small, Mundelein (H.S.) - 5-5, Sr.                      9  5
 3 Katie Grouzard, Roselle (Lake Park) - 5-5, Sr.                6
 4 Alexandra Roemer, Glenview (Glenbrook South) - 5-5, Sr.       9  5
 5 Emma Ondik, Naperville (Central) - 5-5, Jr.                   9  6  5
 6 Kelly Kleppin, Skokie (Niles West) - 5-4, Sr.                 5
 7 Nancy Babic, Burbank (Queen of Peace) - 5-7, Sr.              7
 8 Lauren Mangin, Tinley Park (Andrew) - 5-5, Jr.                9  5