Class 1A Girls Basketball
Country Financial Three-Point Showdown Results -- 2008-09

Final Round
Friday, February 27
approx. 1:30 pm
Redbird Arena, Normal

1   Bethany Dorrington, Princeville - 5-7, Fr.         2-4-2 = 8               
2   Hannah Knepp, Roanoke(R.-Benson) - 5-8, Jr.        0-4-1 = 5               
3   Molly Marcum, LeRoy - 5-8, Fr.                     3-4-0 = 7           
4   Laura Johnson, Newark - 5-7, Sr.                   1-1-3 = 5

Bethany Dorrington will advance to the Queen of the Hill finals next week.

Preliminary Round
Thursday, February 26
5 p.m.
Redbird Arena, Normal

Group 1
1   Morgan Healy, Louisville (North Clay)  5-7, So.                  3
2   Grace Kennay, Ashton (A.-Franklin Center) - 5-5, So.              5
3   Trinesha Cornell, Rockford (Keith Country Day) - 5-4, Jr.         3
4   Brooke Wheelwright, Hanover (River Ridge) - 5-5, Jr.              6
5   Ana Duda, Cobden  5-6, So.                                       8
6   Erin Thill, Freeport (Aquin) - 5-5, Sr.                           8
7   Megan Blumenshein, Orion - 5-9, Jr.                               7
8   Wendy Allensworth, Mendon (Unity) - 5-2, Sr.                      5

Group 2
1   Molly Marcum, LeRoy - 5-8, Fr.                                   10
2   Rachel Noll, Havana - 5-5, Sr.                                    8
3   Shelby Cooper, Deerfield (Chicagoland Jewish) - 5-0, So.          8
4   Savannah Piety, Fisher  5-8, Jr.                                 7
5   Nicole Gardner, Cowden (C.-Herrick) - 5-4, Sr.                    9 (4)
6   Casara Marsaglia, Virden - 5-4, Sr. Sr.                           5
7   Sarah Hintz, LeRoy - 5-8, Jr.                                     9 (5)
8   Tiffany Churchill, Astoria (South Fulton) - 5-6, So.              6

Group 3
1   Julie Stevens, Winnetka (North Shore Country Day)  5-10, Sr.     7
2   Janae Wolf, Cowden (C.-Herrick) - 5-9, Sr.                        4
3   Shelbi Ivester, Bunker Hill - 5-9, Jr.                            6
4   Brittany Wood, Golconda (Pope County) - 5-5, Sr.                  7
5   Laura Johnson, Newark - 5-7, Sr.                                 12
6   Mallory Weber, Catlin - 5-7, Sr.                                  7
7   Brittany Herring, Villa Grove - 5-7, Sr.                          7
8   Lindsay Richardson, Shabbona (Indian Creek) - 5-10, Sr.           5

Group 4
1   Ali Mattsson, Springfield (Calvary) - 5-5, Fr.                    5
2   Jamie Bloomberg, Abingdon - 5-9, Sr.                              4
3   Bethany Dorrington, Princeville - 5-7, Fr.                        9 (6)
4   Jocie Klocke, Hardin (Calhoun) - 5-10, Fr.                        5
5   Jordan Tucker, Bridgeport (Red Hill) - 5-8, Sr.                   3
6   Hannah Knepp, Roanoke(R.-Benson) - 5-8, Jr.                       9 (6)
7   Kelsey Hanlin, London Mills (Spoon River Valley) - 5-2, Fr.       3
8   Linley Mayer, Evansville (Christ Our Savior Lutheran)  5-2, Jr.  4