* Officiated state championship game.

1988

*John Babler, Palatine
John Bati, DeKalb
Nereo Blasevich, Mt. Prospect
Rey Carlberg, Midlothian
Klaus Kummer, Algonquin
Michael Oliver, Chicago
*Edward Rubin, Vernon Hills
Steve Siomos, Naperville

1989

John Babler, Palatine
*Robert Graham, Wheaton
*Frans Hoogland, Chicago Hts.
Ruben Horna, Normal
Klaus Kummer, Algonquin
Robert Mann, Belleville
*Michael Oliver, Chicago
Steve Siomos, Naperville

1990

Rey Carlberg, Midlothian
*Robert Graham, Wheaton
David Rubini, St. Charles
*Frans Hoogland, Chicago Hts.
David Hockersmith, Zion
Robert Mann, Belleville
*Michael Oliver, Chicago
Frank Rago, Flossmoor

1991

Joe Antonini, Chicago
*Nereo Blasevich, Mt. Prospect
Sam Donnelly, Wilmette
David Hockersmith, Zion
Tom Landi, Hoffman Estates
*Frank Rago, Flossmoor
*Ed Rubin, Vernon Hills
David Rubini, St. Charles

1992

Joe Antonini, Chicago
Tony Costantino, Chicago
*Samuel Donnelly, Wilmette
David Hockersmith, Zion
Joseph Moroney, Oak Forest
*Frank Rago, Flossmoor
*Edward Rubin, Vernon Hills
Ronald Scott, Roscoe

1993

Joe Antonini, Chicago
Randy Brickman, Deerfield
*Gregory Cole, Crystal Lake
Tony Costantino, Chicago
*Samuel Donnelly, Wilmette
D. Bradley Hill, Glen Carbon
*Ronald Scott, Roscoe
Wasyl Wowk, Rockford
Steve Davidson, Naperville (Substitute)
Edward Rubin, Vernon Hills (Substitute)

1994

Randy Brickman, Deerfield
*Gregory Cole, Crystal Lake
Shari Conant, Normal
Steven Davidson, Naperville
*D. Bradley Hill, Glen Carbon
Joseph Moroney, Oak Forest
Frank Rago, Flossmoor
*Wasyl Wowk, Rockford
Kenneth Morrow, Oak Forest (Substitute)
Edward Rubin, Vernon Hills (Substitute)

1995

*Randy Brickman, Deerfield
*Steven Davidson, Naperville
Dave Hockersmith, Zion
Alfred Kleinaitis, Burr Ridge
Joseph Moroney, Oak Forest
*Frank Rago, Flossmoor
Ron Scott, Roscoe
Wasyl Wowk, Rockford

1996

Ben Buum, Rockford
Greg Cole, Crystal Lake
Randy Crady, Metamora
Dave Hockersmith, Zion
Ted Klasner, Godfrey
*Alfred Kleinaitis, Burr Ridge
*Kenneth Morrow, Oak Forest
*Edward Rubin, Vernon Hills

1997

*Randy S. Brickman, Deerfield
*Randall E. Crady, Metamora
*Steven S. Davidson, Schaumburg
Ted Klasner, Godfrey
Alex Mavrothalasitis, Mundelein
Edward Rubin, Vernon Hills
Ronald Scott, Roscoe
Ken Seitz, Florissant, MO

1998

Ben J. Buum, Rockford
Gregory R. Cole, Crystal Lake
*Steven S. Davidson, Schaumburg
Steven H. Gebler, Buffalo Grove
*Joseph W. Moroney, Oak Forest
Eugene A. Mroz, Geneva
Kenneth G. Seitz, Florissant, MO
Wasyl Wowk, Rockford

1999

Randy Brickman, Deerfield
*Ben Buum, Rockford
*Randall Crady, Metamora
Sam Hwang, Carol Stream
*James Mitchell, Bloomington
Eugene Mroz, Geneva
Frank Rago, Flossmoor
Ronald Scott, Roscoe

2000

Gerald Anderson, Shiloh
*Steven Davidson, Schaumburg
Robert Franken, Peoria
Samuel Hwang, Carol Stream
Timothy Reger, Northfield
*David Rubini, St. Charles
*Kenneth Seitz, St. Peters, MO
Wasyl Wowk, Rockford

2001

Dean Anderson, Morton
*Ben Buum, Rockford
*Gregory Cole, Crystal Lake
Larry Cooper, Collinsville
Alex Mavrothalasitis, Mundelein
Joseph Moroney, Oak Forest
*David Rubini, St. Charles
Gary Stephens, Decatur
Haig Nighohossian, Granite City (Officials Coordinator)

2002 Class A

*Randy Brickman, Deerfield
Ted Campbell, Springfield
Samuel Hwang, Carol Stream
Carl Kenar, Norridge
*Gene Matlock, St. Louis
Daniel Mitchell, Sycamore
*Kenneth Seitz, St. Peters
Harold Winne, Loves Park
Haig Nighohossian, Granite (Officials Coordinator)
David Rubini, St. Charles (4th Official)
Richard Wallace, Decatur (4th Official)

2002 Class AA

John Anderson, Deerfield
Donald Bucci, Chatham
*Robert Franken, Peoria
Steven Gebler, Buffalo Grove
*Joseph Heyden, Collinsville
*James Mitchell, Bloomington
Mike Oliver, Chicago
Melvin Sinnock, Bolingbrook
Ronald Scott, Roscoe (Officials Coordinator)
Michael Lichtfuss, West Chicago (4th Official)
Lloyd Schreiner, Manteno (4th Official)

2003 Class A

*Dean Anderson, Morton
*Dennis Berner, Elmhurst
Ted Campbell, Springfield
George Haven, Springfield
Gerald Hundt, Rockford
Daniel Krueger, Naperville
Greg Shierling, Quincy
*Peter Stavropoulos, Vernon Hills
Jose Jimenez, Carol Stream (4th Official)
John Sousa, Roscoe (4th Official)
Ron Scott, Roscoe (Officials Coordinator)

2003 Class AA

Randy Brickman, Deerfield
*Ben Buum, Rockford
*Gregory Cole, Crystal Lake
Jerry Dingus, Carlinville
Michael Lichtfuss, West Chicago
Alex Mavrothalasitis, Mundelein
Eugene Mroz, II, Geneva
Haig Nighohossian, Granite City
Antonio Donato, Chicago (4th Official)
John Dumbroski, Belleville (4th Official)
Steve Davidson, Aurora (Officials Coordinator)

2004 Class A

*John Anderson, Deerfield
Steven Johnson, Belvidere
J. Edward McBride, Mackinaw
Haig Nighohossian, Granite City
Ronald Scott, Roscoe
*Mel Sinnock, Bolingbrook
*Gary Stephens, Decatur
Michael Wilkey, Oak Park
Mark Allert, Galesburg (4th Official)
*Peter Oman, Homewood (4th Official)
Greg Cole, Crystal Lake (Officials Coordinator)

2004 Class AA

*Sam Donnelly, Inverness
Samuel Hwang, Carol Stream
*Carl Kenar, Norridge
Gene Matlock, St. Louis
*Sam Nachampassack, Loves Park
Lloyd Schreiner, Manteno
R. Scott Smith, Naperville
R. Curtis Wegner, Batavia
*Michael Montani, Downers Grove (4th Official)
Kenneth Valentine, Rockford (4th Official)
Ronald Scott, Roscoe (Coordinator of Officials)

2005 Class A

*Tony Baines, Virden (4th Official)
Joseph Cailles, Munster, IN
Jerry Dingus, Carlinville
Laszlo Hanzely, DeKalb
*Carl Kenar, Norridge
*Michael Lichtfuss, West Chicago
H. Michael Love, Machesney Park
*James Mitchell, Bloomington
Joseph Moroney, Tinley Park
Peter Oman, Homewood
Kenneth Valentine, Rockford

2005 Class AA

Mark Allert, Galesburg
*Dean Anderson, Morton
Joe Antonini, Chicago
Larry Cooper, Collinsville
Jerry Crabtree, Metamora
*Seong Ha, Glenview (4th Official)
George Haven, Springfield
Haig Nighohossian, Granite City
*David Rubini, St. Charles
Laurence Salasche, Libertyville
*John Sousa, Roscoe

2006 Class A

Ted Campbell, Springfield
Jeff Clausen, Roscoe
Seong Bong Ha, Glenview
Donald Huckstep, Springfield
Samuel Hwang, West Chicago
*Carl Kenar, Norridge
*J. Wayne Laudenslager, Aurora (4th Official)
H. Michael Love, Machesney Park
Haig Nighohossian, Granite City
*Ronald Scott, Roscoe
*Harold Winne, Loves Park

2006 Class AA

Greg Cole, Crystal Lake
*Cory Formea, Springfield (4th Official)
Gerald Hundt, Roscoe
Daniel Krueger, Naperville
Michael Moore, Park Ridge
*Eugene Mroz, II, Geneva
*Timothy Reger, Northfield
Gregory Shierling, Quincy
*Peter Stavropoulos, Vernon Hills
Scott Taylor, Peoria
Robert Wilheim, Deerfield

2007 Class A

Tony Baines, Virden
*Joe Bean, Northbrook (4th)
Jeffrey Clausen, Roscoe
Michael Moore, Park Ridge
*Samuel  Donnelly, Inverness
Cory Formea, Springfield
John Lentz, Geneva
*Michael Lichtfuss, West Chicago
Randall St. Aubyn, Carol Stream
Michele Waldbeesser, West Peoria
Joseph Moroney, Tinley Park (Coordinator of Officials)

2007 Class AA

Mark Allert, Galesburg
Dorin Babolea, Wilmette
*Walter Chlipala, New Lenox (4th)
Chad Formea, Chatham
J. Wayne Bud Laudenslager, Aurora
*Gene Matlock, St. Louis, MO
*Edward McBride, Mackinaw
*Joseph Moroney, Tinley Park
Laurence Salasche, Libertyville
Kenneth Valentine, Rockford
Haig Nighohossian, Granite City (Coordinator of Officials)

2008 Class A

Ryan Anderson, Alton
*Richard Berlin, Normal (4th Official)
Timothy Brennan, Woodridge
*Randy Brickman, Deerfield
*George Haven, Springfield
Samuel Hwang, West Chicago
Raymond Nelson, DeKalb
Haig Nighohossian, Granite City
*Gregory Shierling, Quincy
Michele Waldbeesser, West Peoria
Joseph Moroney, Tinley Park (Coordinator of Officials)

2008 Class AA

Dorin Babolea, Wilmette
John Bouc, Belleville
Walter Chilipala, New Lenox
*Richard Geati, Arlington Hts. (4th Official)
James Mitchell, Bloomington
*Eugene Mroz II, Geneva
*Timothy Reger, Northfield
David Rubini, St. Charles
*Steve Sarto, Hampshire
Ronald Scott, Roscoe
Greg Cole, Crystal Lake (Coordinator of Officials)

2009 Class 1A

Richard Berlin, Normal
*Dennis Berner, Elmhurst
David Brandt, Rockton
Joseph Cailles, Munster, IN
*Gene Matlock, St. Louis, MO
*Eugene Mroz, II, Geneva
*Edward Schell, Urbana (4th)
Michele Waldbeesser, East Peoria
David Rubini, St. Charles – Coordinator of Officials

2009 Class 2A & 3A

*Joe Bean, Libertyville (Cl. 2A)
John Bouc Belleville
*Jeffrey Clausen, Roscoe (Cl. 2A)
Richard Geati, Arlington Hts.
*Carl Kenar, Norridge (Cl. 3A)
*Alex Mavrothalasitis, Mundelein (Cl. 3A)
*James Mitchell, Bloomington (Cl. 2A)
*Scott Offord, Woodstock (Cl. 3A 4th)
*Scott Taylor, Peoria
*John Trankar, Downers Grove (Cl. 2A 4th)
John Anderson, Mundelein – Coordinator of Officials

2010 Cl. 1A

Robert Franken, Peoria
*Douglas Huey, Streator (1A)
Bud Laudenslager, Aurora
*Michael Montani, Downers Grove (1A)
Rabindra Narayan, Joliet
Haig Nighohossian, Granite City
*Gary Sawyer, Decatur (1A 4th)
*Gene Younker, Peotone (1A)
Gary Stephens, Decatur – Coordinator of Officials

2010 Cl. 2A & 3A

*Keith Angel, Aurora (2A)
Steve BeLow, West Dundee
*Cory Formea, Rochester (4A)
*John Jakobsze, Palatine (4A 4th)
*Albert Khouri, Northbrook (2A)
*Michael Lightfuss, West Chicago (2A 4th)
*James Mitchell, Bloomington (2A)
*Somxay Nachampassack, South Beloit (4A)
Scott Offord, Woodstock
*Scott Taylor, Peoria (4A)
David Rubini, St. Charles – Coordinator of Officials

2011 Cl. 1A

*W. J. Joe Bean, Libertyville
Joseph Cailles, Munster, IN
*Walter Chlipala, New Lenox
Larry Cooper, Collinsville
*Larry LaCoursiere, Dixon
Rabindra Narayan, Joliet
Brady Trask, Wood River (4th)
*George Wilhelmsen, Morris (4th)
Haig Nighohossian, Granite City – Coordinator of Officials

2011 Cl. 2A & 3A

Craig Adams, O’Fallon (4th)
*Richard Goldberg, Lakemoor (4th) (2A/3A)
*Joseph Heyden, Collinsville (3A)
John Jakobsze, Palatine
J. Edward McBride, Bloomington
Ross Monterusso, Waterloo
*Michael Moore, Park Ridge (2A)
*Laurence Salasche, Libertyville (2A/3A)
*Peter Stavropoulos, Vernon Hills (3A)
*Gary Stephens, Decatur (2A)
David Rubini, St. Charles – Coordinator of Officials

2012 Cl. 1A

Gerald Anderson, Belleville
David Dickson, Naperville (4th)
*Gary Jorian, Cary (4th) (1A)
*Albert Khouri, Northbrook (1A)
Thomas Swingler, Homer Glen
Scott Taylor, Morton
*John Vargo, Belleville (1A)
*Michele Waldbeesser, West Peoria (1A)
Haig Nighohossian, Granite City (Coordinator of Officials) 

2012 Cl. 2A & 3A

John Bouc, Belleville
*Gregory Cole, Crystal Lake (2A/3A)
*Chad Formea, Chatham (3A)
*Richard Goldberg, Lakemoor (2A/3A)
Terrence Knafl, Downers Grove
*James Mitchell, Bloomington (2A)
Demetre Sarikoudis, Park City
Rodney Schaefer, Savoy
*Thomas Schaefer, Ottawa (4th) (2A)
*James Spangler, Elgin (4th) (3A)
John Anderson, Vernon Hills (Coordinator of Officials)

2013 Cl. 1A

Tony Baines, Virden
Walter Chlipala, New Nenox
*Chad Formea, Chatham (1A)
*Michael Lichtfuss, Geneva (1A)
Darko Miocic, Orland Park
*Jeffrey Ryder, Sycamore
*Pasquale Mattera, Arlington Heights (4th) (1A)
Juan Estrada, Chicago Heights (4th)
Haig Nighohossian, Granite City (Coordinator of Officials)

2013 Cl. 2A & 3A

*John Anderson, Vernon Hills (3A)
Dorin Babolea, Wilmette
Richard Berlin, El Paso
*John Jakobsze, Palatine (2A)
Terrence Knafl, Downers Grove
*Alex Mavrothalasitis, Mundelein (2A)(3A)
*Rick Naatz, Algonquin (2A)(3A)
Thomas Schaefer, Ottawa
*W. Joe Bean, Libertyville (4th)(3A)
*Efren Gonzalez, Berwyn (4th) (2A)
Gary Stephens, Decatur (Coordinator of Officials)

2014 Cl. 1A

*Walter Chlipala, New Lenox (4th)
*Joseph Heyden, Collinsville (1A)
Donald Huckstep, Springfield
*Larry LaCoursiere, Dixon (1A)
Eugene Mroz, II, Geneva
Gregory Shierling, Quincy
*Mike McDermott, Lockport (1A)
William Niemeyer, Schaumburg
Edward Schell, Urbana (Coordinator of Officials)

2014 Cl. 2A & 3A

*Mario Castillo, Lombard (2A)
*Jeffrey Clausen, Roscoe (3A)
Larry Higgs, Oak Park
*James Mitchell, Bloomington (2A)
*Ross Monterusso, Waterloo (3A)
*Michael Moore, Park Ridge (2A)
*Steve Sarto, Hampshire (3A)
Gene Younker, Peotone
*Edward Joras, Libertyville (2A & 3A) (4th)
Rob McCaskey, O’Fallon
Tim Reger, Northfield (Coordinator of Officials)

2015 Cl. 1A

Ted Campbell, Springfield
*Chad Clift, Washington
Jose Gonzalez, Montgomery
*Albert Khouri, Northbrook
Darko Miocic, Orland Park
*Haig Nighohossian, Granite City
Alejandro Alvarado, Oswego
*Efren Cuellar, Berwyn (4th)
Joe Bean, Springfield (Coordinator of Officials)

2015 Cl. 2A & 3A

*John Bouc, Belleville (2A)
*Cory Formea, Springfield (3A)
Douglas Huey, Streator
*Somxay Nachampassack, South Beloit (2A)
*William Niemeyer, Schaumburg (3A)
Steven Osborne, Earlville
*Laurence Salasche, Libertyville (2A & 3A)
Demetre Sarikoudis, Park City
*Jay Weiss, Deerfield (3A 4th)
*Mark Kenar, Norridge (2A 4th)
John Anderson, Vernon Hills, Coordinator of Officials

2016 Cl. 1A

Joseph Cailles, Munster
*Efren Cueller, Berwyn
*Douglas Curtner, Springfield
Rob McCaskey, Centralia
Ross Monterusso, Waterloo
*Haig Nighohossian, Granite City
*Steven Jablow, Aurora (4th)
Robert Canavan, Oak Park, (4th)
Richard Geati, Arlington Heights, Coordinator of Officials

2016 Cl. 2A & 3A

Dorin Babolea, Wilmette
*Mario Castillo, Lombard (2A)
*Chad Clift, Washington (2A)
*Chad Formea, Chatham (3A)
*John Jakobsze, Palatine (2A)
*Dylan Kramer, Elmhurst (3A)
Steve Sarto, Hampshire
*Peter Stavropoulos, Vernon Hills (3A)
*Tony Martinez, Plano (3A 4th)
*John Washo, Chicago (2A 4th)
John Anderson, Vernon Hills, Coordinator of Officials

2017 Cl. 1A

*Mario Castillo, Rolling Meadows (1A)
John Choules, Monticello
Thomas Evins, Naperville (4th)
*David Holbrook, Elburn (4th) (1A)
*Michael Lichtfuss, Geneva (1A)
*Paul Marconi, Chatham(1A)
Rabindra Narayan, Joliet
Daniel Trost, Carbondale
Gene Matlock, St. Louis, MO – COO

2017 Cl. 2A & 3A

*Alejandro Alvardo, Oswego (3A)
*John Anderson, Vernon Hills (3A)
*Jay Cummins, Streamwood (3A)
*Mariusz Folta, Arlington Heights (2A)
*Mark Kenar, Norridge (2A)
*Christopher Kerwood, Decatur (4th)(2A)
*Scott Lichtfuss, Geneva (4th)(3A)
Bret Richter, Naperville
*Scott Taylor, Morton (2A)
Michael Wilson, Paxton
Joe Bean, Springfield, COO