State Stories

05

2014 Boys & Girls Cross Country

Bookmark and Share

The 2014 IHSA Boys & Girls Cross Country State Finals return to Peoria on Saturday, November 8. All six races will unfold over the three-mile course at Detweiller Park, which is hosting the event for the 45th consecutive year. For the first-time ever, the NFHS Network will stream the six state final races live on IHSA.tv with cameras around the course and audio from the lead truck. In addition, a feed will be dedicated to streaming the awards ceremonies. Below is a look at some of the top returnees from a year ago, along with the top Sectional performers in 2014:

1A GIRLS
Top 5 Team Returnees From 2013 State Meet: St. Teresa (1st), Rochester (2nd), Wethersfield (4th), Tolono Unity (5th)
Top 10 Individual Returnees From 2013 State Meet: Anna Sophia Keller, Effingham St. Anthony (16:35, 1st); Daly Galloway, Gardner-South Wilmington (17:30, 3rd); Adrienne Brauer, PORTA (17:33, 5th); Maria Brauer, PORTA (17:34, 6th); Deanna Deterding, Red Bud (17:46, 8th); Taylor Bartolozzi, Rochester (17:47, 9th); Annemarie Michael, Urbana University (17:50, 10th)
Top 2014 Sectional Team Champs: Chicago Christian, Freeburg, PORTA, St. Joseph-Ogden, Wethersfield
Top 2014 Sectional Individual Champs: Anna Sophia Keller, Effingham St. Anthony (16:44); Maria Brauer, PORTA (17:38); Daly Galloway, Gardner -South Wilmington (18:37); Kirstie Ramsey, Wethersfield (18:47); Keri Burmester, Red Bud (19:11)

1A BOYS
Top 5 Team Returnees From 2013 State Meet
: Elmwood (1st), Winnebago (2nd), Monticello (3rd), Shelbyville (4th), Tolono Unity (5th)
Top 10 Individual Returnees From 2013 State Meet: Jon Davis, Oakwood (14:47, 1st); Eric Ponder, Tuscola (15:16, 5th); Nick Monkemeyer, Rockford Christian (15:22, 9th); Curtis Reed, Mt. Zion (15:24, 10th)
Top 2014 Sectional Team Champs: Elmwood, Freeburg, Monticello, Rockford Christian, Westmont
Top 2014 Sectional Individual Champs: Jon Davis, Oakwood (14:43); Tyler Johnson, Pleasant Plains (15:23); Nick Monkemeyer, Rockford Christian (16:03); Tanner Chada, Aurora Christian (16:17); Corbin Kakac, Fairfield (16:40)

2A GIRLS
Top 5 Team Returnees From 2013 State Meet: Yorkville (1st), Glenbard South (2nd), Vernon Hills (3rd)
Top 10 Individual Returnees From 2013 State Meet: Maryjeanne Gilbert, Peoria Notre Dame (17:04, 2nd); Diane Lipa, Glenbard South (17:15, 3rd); Allison Zobrist, Highland (17:35, 6th); Rebecca Sippel, Glenbard South (17:39, 7th); Abby Jockisch, Dunlap ( 17:43, 10th)
Top 2014 Sectional Team Champs: Dunlap, Glenwood, Latin, Lemont, Yorkville
Top 2014 Sectional Individual Champs: Maryjeanne Gilbert, Peoria Notre Dame (16:41); Jenna Lutzow, Belvidere North (17:12); Rebecca Sippel, Glenbard South (17:49); Megan Shaffer, Mattoon (18:02); Abigail Nadler, Latin (18:37)

2A BOYS
Top 5 Team Returnees From 2013 State Meet: Yorkville (1st), Illiana Christian (2nd), Vernon Hills (3rd), Glenbard South (5th)
Top 10 Individual Returnees From 2013 State Meet: Jake Hoffert, Yorkville (14:40, 3rd); Luke Hoffert , Yorkville (14:43, 4th); Nick Fiene, Illiana Christian (15:04, 7th)
Top 2014 Sectional Team Champs: Deerfield, Illiana Christian, Mahomet-Seymour, Springfield, Yorkville
Top 2014 Sectional Individual Champs: Caleb Hummer, Danville (14:46); Jake Hoffert, Yorkville (14:48); Alex Keeble, Mahomet-Seymour (15:01); Nick Fiene, Illiana Christian (15:02); Walmer Saavedra, Lindblom (15:33)

3A GIRLS
Top 5 Team Returnees From 2013 State Meet
: Glenbard West (1st), Naperville North (2nd), New Trier (3rd), Palatine (4th), Lockport (5th)
Top 10 Individual Returnees From 2013 State Meet: Mimi Smith, New Trier (16:43, 1st); Alexa Haff, Hinsdale Central (16:45, 2nd); Lauren Van Vlierberge, Jacobs ( 17:07, 4th); Kelly O'Brien, Palatine (17:13, 6th); Morgan Bollinger, Lockport (17:14, 8th); Lisa Luczak, Glenbard West (17:14, 9th); Elly DeTurris, Naperville North (17:16, 10th)
Top 2014 Sectional Team Champs: Glenbard West, Hinsdale Central, Minooka, Naperville North, Palatine
Top 2014 Sectional Individual Champs: Lindsay Graham, Glenbard West (16:34); Gabby Juarez, Streamwood (16:58); Alexa Haff, Hinsdale Central (17:02); Lauren Van Vlierbergen, Jacobs (17:07); Ashley Tutt, Minooka (17:42)

3A BOYS
Top 5 Team Returnees From 2013 State Meet
: Hinsdale Central (1st), Downers Grove North (2nd), O’Fallo (3rd), Lyons (4th), York (5th)
Top 10 Individual Returnees From 2013 State Meet: Jesse Reiser, McHenry (14:22, 2nd); Zach Dale, Conant (14:31, 4th); Ryan Clevenger, Downers Grove North ( 14:38, 7th); Graham Brown, Palatine (14:41, 8th)
Top 2014 Sectional Team Champs: Hersey, Naperville North, New Trier, O’Fallon, Sandburg
Top 2014 Sectional Individual Champs: Jesse Reiser, McHenry (14:32); Ryan Clevenger, Downers Grove North (14:33); Keagan Smith, Huntley (14:34); Jack Carroll, Loyola Academy (14:54); Dorrian Gordon, O'Fallon (15:08)

TOURNAMENT HISTORY
69th annual Boys Meet
36th annual Girls Meet
45th year at Detweiller Park


SITE

Detweiller Park (Peoria)
Directions


SCHEDULE

Saturday, November 8
State Final Races

Class 1A Girls - 9:00 a.m.
Class 1A Boys - 10:00 a.m.
Class 2A Girls - 11:00 a.m.
Class 2A Boys - 12:00 p.m.
Class 3A Girls - 1:00 p.m.
Class 3A Boys - 2:00 p.m.

Awards
Class 1A - 11:00 a.m.
Class 2A - 1:00 p.m.
Class 3A -  3:00 p.m.


COURSE LAYOUT

Click here for course layout


WATCH

All races and awards ceremonies will be broadcast live on www.IHSA.tv


LISTEN

Currently no radio broadcasts for this event


RESULTS

Boys Cross Country Page

Girls Cross Country Page


PARKING FEE

Cars - $10
Large Passenger Van - $15
Bus - $25
Price is per car, regardless of number of people in vehicle


INTERACT

Twitter Coverage:
@IHSAState    #IHSA

Photos

Classic IHSA XC Meets


HISTORY & RECORDS

2014 State Series:
Boys  -  Girls

Record Books & Past Individual/Team Champions:
Boys  -  Girls