State Stories

24

Illinois High School Coaches Association Announces 2016 Class 3A/4A Softball All-State Teams

Bookmark and Share

The Illinois Coaches Association (ICA) has released its IHSA Class 3A and Class 4A Softball All-State Teams for the 2016 season. The Class 3A and Class 4A All-State Teams are listed below. For the 2016 Class 1A/2A All-State Teams, click here.

3A FIRST TEAM
Player, Year, School, Position
Sydney Bina, Senior, Peoria Notre Dame, C
Amanda Elert, Senior, Carmel, C
Shelby Stauffenberg, Junior, Bichom McNamara, C
Erin Stroup, Senior, Sterling, IF
Nicole Cuchran, Sophomore, Montini, IF
Sam Garcia, Junior, Washington, IF
Amy Bukovsky, Senior, Montini, IF
Meg Cohrs, Senior, Kaneland, IF
Payton Carli, Senior, Glenbard South, OF
Renee Abernathy, Sophomore, Sacred Heart Griffin, OF
Emma Bartz, Senior, Carmel, OF
Madi McCoy, Senior, Washington, P
Emily Kisch, Senior, Burlington Central, P
Mariah Dionne, Junior, Marengo, P
Whitney David, Senior, Sacred Heart Griffin, P
Kayla Wedl, Senior, Wauconda, P

3A SECOND TEAM
Player, Year, School, Position
Ashley Stephens, Junior, Antioch, IF
Alex Storako, Sophomore, Bishop McNamara, P
Kristina Ahlers, Junior, Burlington Central, IF
Sydney Shubert, Senior, Canton, OF
Dani Delozier, Senior, Carmel, IF
Ashley Emert, Junior, East Peoria, IF
Ashley Cohen, Senior, Glenbard South, IF
Payton DeChant, Junior, Hampshire, IF
Rebecca Moffett, Junior, Herrin, IF
Gabby Schultz, Sophomore, Herscher, IF
Morgan Weber, Senior, Kaneland, IF
Sara Serena, Sophomore, Kankakee, P
Amanda Ruskowsky, Senior, Lincoln-Way West, P
Leah Secor, Junior, Marengo, IF
Isabell Alexander, Senior Montini OF
Alyssa Sclafani, Senior, Montini, IF
Cat Klostermann, Senior, Nazareth, P
Alyssa Van Valey, Senior, Normal U-High, P
Anna McCaughey, Junior, Peoria Notre Dame, IF
Katie McClean, Senior, Sacred Heart Griffin, IF
Lexi Staples, Junior, Sterling, P
Dana Meline, Senior, Vernon Hills, IF
Addie Baele, Senior, Washington, OF
Madison Ebeling, Sophomore, Wheaton Academy, IF

3A THIRD TEAM
Player, Year, School
, Position
Danielle Brown, Freshman, Aurora Central Catholic, P
Jill Foote, Junior, Antioch, IF
Carly Gaylord, Junior, Antioch, IF
Annie Wagner, Junior, Antioch, IF
Maddie Gibbons, Junior, Belvidere, P
Logan Delmore, Senior, Belvidere, IF
Allie Goettsch, Sophomore, Benet, IF
Caitlyn Engelking, Junior, Bishop McNamara, IF
Sophie Keigher, Sophomore, Bishop McNamara, OF
Kelly Waiter, Senior, Burlington Central, C
Gretchen Schrubbe, Junior, Burlington Central, IF
Megan Sharpshair, Senior, Canton, IF
Sydnie Wells, Senior, Canton, IF
Jen Giesey, Junior, Carmel, IF
Chloe Wendling, Sophomore, Centralia, P
Alexis Estes, Senior, Clinton, P
Taylor Meents, Senior, Coal City, OF
Leslie Yousketch, Sophomore, Coal City, P
Abby Olsen, Senior, Coal City, IF
McKenna Emerson, Senior, Coal City, IF
Alyssa Graves, Junior, East Peoria, P
Remi Ferguson, Junior, East Peoria, C
Madi Brambrick, Sophomore, East Peoria, OF
Haley Bunker, Senior, Freeport, IF
Ashling Greene, Senior, Freeport, C
Taylor Murray, Freshman, Freeport, P
Sydney Williams, Senior, Galesburg, C
Ali Snyder, Senior, Hampshire, C
Tori Schullian, Freshman, Herrin, OF
Molly Cann, Sophomore, Herscher, IF
Morgan Post, Junior, Johnsburg, P
Lexi Abruzzo, Sophomore, Kaneland, IF
Maddy Vermejan, Sophomore, Lemont, IF
Jenna Czart, Senior, Lincoln-Way West, IF
Dani Callahan, Sophomore, Lincoln-Way West, IF
Ramsey Johnson, Junior, Manteno, IF
Kylie Zawisza, Junior, Manteno, C
Cheyenne Koehne, Senior, Manteno, IF
Anna Walsweer, Sophomore, Marengo, IF
Allison Jasinski, Senior, Marengo, IF
Avery Jackson, Junior, Mattoon, IF
Brianna Clifton, Sophomore, Montini, P
Dayna Kennedy, Freshman, Mt. Zion, IF
Morgan Davis, Junior, Mt. Zion, OF
Delany Sarfs, Junior, Mt. Zion, IF
Alli Davis, Junior, Mt. Zion, IF
Mia Davis, Senior, Nazareth, OF
Devyn Zuro, Junior, Nazareth, IF
Jasmyne Lawrence, Junior Normal U-High, OF
Bailey Larsen, Senior, Normal U-High, IF
Sarah Joseph, Senior, Northside College Prep, P
Quinn Pallardy, Freshman, Peoria Notre Dame, IF
Megan Kemp, Junior, Peoria Notre Dame, OF
Ashley Turner, Junior, Richmond Burton, C
Hailey Reigner, Junior, Richmond Burton, IF
Alyssa Malicki, Freshman, Ridgewood, P
Zelinda Taylor, Senior, Rochester, P
Ashton Dyche, Senior, Sacred Heart Griffin, IF
Bree Derhake, Senior, Sacred Heart Griffin, IF
Fiona Summers, Senior, St. Francis, C
Abri Hale, Senior, Sterling, OF
Jaime Ehlers, Freshman, Sterling, P
Hannah Escamila, Senior, Sterling, OF
Delanie Johnson, Junior, Streator, IF
Maggie McGurk, Junior, Streator, P
Delany Bowen, Senior, Vernon Hills, IF
Danielle Comitor, Senior, Vernon Hills, P
Samanatha Saliba, Senior, Vernon Hills, IF
Shelby Summer, Junior, Washington, OF
Morgan Osborne, Senior, Washington, C
Brooke Sefick, Senior, Wauconda, IF
Taylor McCarthy, Senior, Wauconda, C


4A FIRST TEAM
Player, School
Caroline Hedgcock, Downers Grove South
Alex Martens, McHenry
Reganne Camp, Normal West
Madison Naujokus, Marist
Sam Berghoff, Whitney Young
Sarah Pauscher, Elk Grove
Jessica Cothern, Providence Catholic
Emily Richardson, Oak Park-River Forest
Jessica Schields, Huntley
Amanda Guercio, Lake Zurich
Morgan Newport, Dekalb
Paige Alt, Schaumburg
Maeve Nelson, Oak Park-River Forest
Megan LoBianco, Downers South
Ellie Sonetz, Normal West
Rachel Anderson, Edwardsville

4A SECOND TEAM
Player, School
Sarah Peterson, Plainfield Central
Victoria Williams, Zion-Benton
Jaxynn Dyson, Normal West
Toni Galas, Batavia
Hayley O’Mara, Huntley
Megan Adams, Moline
Jamie Stevens, Libertyville
Elyse Hickey, Bartlett
Kaitlyn Markin, East Molice
Skylor Hilger, Shepard
Heather O’Kelly, Shepard
Nicole Bowman, Downers Grove South
Sarah Hangsleban, Edwardsville
Kendal Judge, Providence Catholic
Savannah Fisher, Alton (Sr.)
Olivia Prieto, Lincoln-Way East
Cierra Taylor, Andrew
Emily Dybas, Lockport
Sydney Bright, Bradley-Bourbonnais
Camryn BeDell, Bradley-Bourbonnais
Ashley Wood, Sandburg
Molly Kapala, Lincoln-Way North
Christine Malito, Lincoln=Way East
Katie Keller, Geneva
Paige Egan, Marist
Erin Bengston, Grant
Abby Iuorio, Fremd
Chardonnay Harris, Oak Park-River Forest

4A THIRD TEAM
Player, School

Brooklyn Daly, Plainfield Central
Allison Lopez, Zion-Benton
Sydney Hollings, Normal West
Jessica Puccinelli, Lake Zurich
Rachel Macdonald, Barrington
Rachel Krzysko, Barrington
Carly Kordich, Barrington
Tiffany Giese, Huntley
Tess Russell, St. Ignatius
Katie Fredrick, Bloom Township
McKenna VanDommelen, Bloom Township
Megan Medinger, Moline
Hannah Heraty, Libertyville
Jessie Lauret, LIbertyville
Taylor Rotondo, Barlett
London Jackson, East Moline
Alexus Coleman, East Moline
Kristen Bialek, Downer Grove South
Hayli Green, Edwardsville
Lex Leighton, Providence Catholic
Brittany Roady, Alton
Carolyn Dwyer, Niles North
Gina Loy, Niles North
Bailee Moll, Lockport
Megan Donermeyer, Homewood-Flossmoor
Margaret Eisfelder, Evanston
Miranda Wehrle, Bradley-Bourbonnais
Emma Schriner, Bradley-Bourbonnais
Sam Coffel, Sandburg
Abigail Baez, Lincoln-Way Central
Naidelyn Medina, Lincoln-Way Central
Anne Allen, Lincoln-Way North
Taylor Bowman, Lincoln-Way North
Ashley Bartlet, Crete-Monee
Reagen Radke, Grayslake Central
Emily Reilly, Marist
Angela Zedak, Marist
McKenzie Sancken, Grant
Alyssa Garcia, Fremd
Addison Barnouski, O’Fallon
Ellie Ziegler, Oak Park-River Forest